Üsküdar'da atış poligonunda patlama (4)

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Üsküdar Bağlarbaşı'nda "Sezba" adlı özel atış poligonunda meydana gelen patlama ile ilgili olarak Üsküdar Kaymakamı Saim Saffet Karahisarlı, açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Sezba" adlı atış poligonundaki patlamanın bir güvenlik şirketine mensup çalışanların atış eğitimi yaptıkları sırada meydana geldiğini belirten Karahisarlı, elektrik panosuna gelen kurşunlar nedeniyle patlamanın olduğunu ve ardından da yangın çıktığını kaydetti.

Karahisarlı, "Şu ana kadar patlama ile ilgili 14 kişinin yaralı olduğunu gördük. Bunlardan dördünün durumu ağır. Çeşitli hasatenelere sevk edilmiş durumdalar. Elektirk kablolarının tutuşması sonucu yangın çıktı. Herhangi bir saldırı yok. Yaralılar Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), Hayrdarpaşa Numane ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastane'lerine sevk edildi. Şu anda hayatını kaybeden vatandaşımız yok. Hepsinin iyileşmesini diliyoruz. Olay adli yönleriyle araştırılıyor, incelemeler devam ediyor. İhmal olup olmadığına incelemeler sonunda bakacağız" dedi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Yardımcısı Ömer Yanık ise olayda 14 kişinin yaralandığını ve bunların çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını kaydetti. Yanık, yangın sırasına özel bir güvenlik firmasına ait elemanların poligonda atış eğitimi gördüklerini söyledi.

Öte yandan patlama yerine gelen Atlas Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı emekli binbaşı Taner Bülbül, olay yerinden tesadüfen geçmekte olduğunu belirterek patlamanın çıkma ihtimali üzerine çeşitli açıklamalarda bulundu. Bülbül, poligonlarda izolasyon malzemesi olarak kullanılan süngerlerinde zamanla barut tozu birikebileceğini hatırlatarak, bunların belirli arlıklarla barut tozundan arındırılmadığı takdirde ateş alıp aniden yanabileceğini öne sürdü. Bülbül, bugün meydana gelen yangının da bu nedenle çıkmış olabileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious