Üsküdar'daki saldırının şifreleri

Üsküdar'daki saldırının şifreleri.10124
  • Giriş : 07.08.2008 / 23:45:00

Polis, Üsküdar'daki havan toplu saldırının ilk bulgularına ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üsküdar'da meydana gelen, havan topu kullanılarak Selimiye Kışlası'na yönelik olduğu değerlendirmesi yapılan saldırı olayıyla ilgili polis ilk bulgulara ulaştı.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgilere göre saldırıda kullanılan havan topunun el yapımı olduğu belirlendi. Mermilerin seri numaralarından nerede üretildiklerinin tespiti çalışmaları ise sürüyor.

Saldırıyı gerçekleştirdiği tahmin edilen kişilerle ilgili istihbari bilgiler ve bölgedeki kamera kayıtlarını değerlendiren polis ''sansasyonel eylem'' yapma ihtimalinden yola çıkarak PKK terör örgütü üzerinde duruyor. Polis, saldırganların havan topunun denge sistemini ayarlayamamaları nedeniyle mermilerin Selimiye Kışlası'na ulaşmadığını belirledi.

İstanbul'da sabah saatlerinde meydana gelen art arda patlamalar, yaraları yeni yeni sarılmaya başlanan Güngören saldırısını hatırlattı. İlk şokun atlatılmasının ardından olay yerinden gelen bilgilere göre 4 vatandaşın hafif yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Olayın duyulmasının ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin başlattığı çalışmalarda, Karacaahmet Mezarlığı içinden havan topu kullanılarak Selimiye Kışlası'na saldırı planlandığı belirlendi. Mezarlık içinde yapılan aramalarda bir adet havan topu ile 4 adet havan topu mermisi bulundu.

Bölgedeki araştırmalarını kapsamlı şekilde yürüten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, MOBESE ve diğer güvenlik kamera görüntülerinden yola çıkarak zanlıların kimliklerine ulaşmaya çalıştı. Öte yandan olayda kullanılan havan topu ile ilgili balistik inceleme de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yapıldı. Araştırmalarda Havan topunun el yapımı olduğu ancak kullanılan mermilerin seri numaralarının tespit edilerek karşılaştırma yapmaya çalışıldığı öğrenildi. Yetkililer bu sayede saldırıyı hangi örgütün gerçekleştirdiği konusunda ipucuna ulaşmayı planlıyor.

TERÖRİSTLER HAVAN TOPUNUN DENGESİNİ AYARLAYAMAMIŞ

Saldırının en dikkat çeken yanı havan mermilerinin Selimiye Kışlası'na ulaşmaması oldu. Terör uzmanlarının verdiği bilgilere göre böyle bir saldırıda mermilerin hedefe ulaşmamasının nedeni havan topunun 'denge ayarının' yapılamaması olarak gösteriliyor. Bu nedenle saldırıda kullanılan mermilerden üçü mezarlık içine düşmüş, biri ise bölgede bulunan Üsküdar Belediyesi'nin atölye olarak kullanılan birimindeki çöp konteynerine isabet etmişti.

SALDIRIDA PKK ŞÜPHESİ

Olayın ardından terör ve istihbarat birimlerinin faiillere ulaşmak için üzerinde durdukları en önemli örgütün PKK terör örgütü olduğu öğrenildi. Askeri opersayonlarla çözülme yaşayan örgütün, Selimiye Kışlası gibi stratejik olarak çok önemli bir noktaya sansasyonel saldırı planlamış olabileceği değerlendiriliyor. Türkiye'de faaliyet gösteren sağ ve sol terör örgütlerinin havan topu kullanarak saldırı planlamadığını belirten emniyet kaynakları, bu yöntemin PKK tarafından kullanıldığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*