Üsküdar'ın Hükümet Konağı hasreti

Üsküdar'ın Hükümet Konağı hasreti.14997
  • Giriş : 11.06.2009 / 14:06:00

İstanbul'un tarihi ilçelerinden Üsküdar'da artık bir hasrete dönüşen Hükümet Konağı için artık engel kalmadı. Üsküdarlıların 4 gözle beklediği Hükümet Konağı'nın temeli dün atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üsküdar bünyesinde hizmet veren kamu kurumlarının tek bir binada toplanması amacıyla planlanan ve 5.022 metrekare araziye sahip bir alanda inşaa edilecek olan Üsküdar Hükümet Konağı'nın temeli 10 Haziran Çarşamba günü atıldı.

Temel atma törenine; Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, eski Üsküdar Kaymakamı ve halen Iğdır Valisi olan Saim Saffet Karahisarlı, Üsküdar Kaymakamı İzzettin Küçük, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Mahmut Küçük, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akaya, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı Osman Esengü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Daire Başkanı Davut Akgül, İstanbul Bayındırlık İl Müdürü Ercan Yazıcı ve çok sayıda davetli, basın mensupları ile vatandaşlar katıldı.

Kaçak yapılaşmaya müsamaha yok

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Üsküdar'ın bir hasrete dönüşmüş Hükümet Konağı'nın temelini atmaktan büyük mutluluk duyduğunu, halkımızın çalışma tamamlandığında birinci sınıf kalitede, tertemiz bir binada hizmet almanın mutluluğunu yaşayacağını ifade etti. Hükümet Konağı'nı yapan yüklenici firmanın zamanından önce binayı tamamlaması durumunda kendilerini taltif edeceklerini söyleyen Bakan Demir, bundan sonraki dönemlerde yeni bir çalışmaya başlayacaklarını, müteahhitlik sektörüne yönelik yeni bir belge oluşturacaklarını anlatırken depreme dayanıklı, modern ve güzel binalar yapan müteahhitlerin sicillerine olumlu bilgiler girileceğini, bu sayede de ilgili müteahhitlerin uzun dönemde daha fazla bina yapımı için görevlendirileceklerini söyledi. Kaçak yapılaşma kavramını sözlüklerden çıkaracaklarını ifade eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, kaçak yapıların ivedilikle yıkılacağını, ruhsata ve projesine aykırı yapı yapanlara kesinlikle göz açtırılmayacağını, kaçak yapılaşmaya izin verenlerin de ceza alacaklarını ve bir daha göreve gelemeyeceklerinin altını çizdi.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise yaptığı konuşmada atanmış ve seçilmiş tüm yöneticilerin girişimci bir ruha sahip olmaları gerektiğini söylerken tüm faaliyetlerin hizmet ve vatandaş odaklı olmasının önemine değindi. Bir ulu rüyayı görenler şehri Üsküdar'da kamu hizmetlerinin tek merkezden ve yerinden yönetileceği Hükümet Konağı'nın Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile tasarlandığını anlatan Mustafa Kara, Üsküdar'da gerçekleştirilecek yeni mimari yapıların Üsküdar'ın tarihi ve kültürel mirası ile uyum içinde yapılacağının müjdesini verdi.

Halkın kamu hizmetlerinden daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yararlanması için tasarlanan modern hükümet konağı projesi içerisinde Özel İdareler Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Vergi Dairesi, Tapu Sicil Müdürlükleri, Kodastro Müdürlüğü, Sağlık Grup Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, İlçe Emliyet Müdürlüğü gibi birçok kamu kuruluşu yer alacak.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*