Üskül: "AKP kapatılmayacak, herkes işine baksın"

Üskül:
  • Giriş : 24.05.2008 / 18:35:00

Üskül, Suhpi Öner Öğretmenevi'nde düzenlenen AKP İl Divan Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üskül, gazetecilerin sürekli kendisine (Dava açıldı, seni de yasaklayacaklar. Ne düşünüyorsun, ne hissediyorsun?) şeklinde soru sorduğunu, ancak kendisinin bu tür sorulardan hiç etkilenmediğini, işine baktığını söyledi.

Türkiye'ye hizmet etmeye çalıştığını ifade eden Üskül, "AK Parti kapatılacakmış. AK Parti niye kapatılıyor? Ne yapmış kapatılmak için? AK Parti çağdaş Türkiye'nin örneğini sergiliyor. Bakın, il danışma kurulundaki üyelerimizin çoğu kadın. Kadın erkek her yaştan insan yan yana kol kola beraber oturuyor burada. Bizim özlediğimiz Türkiye işte bu" dedi.

Türkiye'de bir sistemin kurulu bulunduğunu ve Anayasa'nın, yasama, yürütme ve yargı organını kurduğunu anlatan Üskül, "Ne yapar bunlar? Yasama organı yasa yapar. Türkiye'nin yönetilmesi için gereken kuralları koyar. Yürütme organı bu kuralları uygular. Her zaman bu iş farklı çıkabilir, bunları da çözmek lazım. Bunun içinde yargı var. Bunların her birinin görev alanı öbüründen ayrı. Kimse kimseye karışmıyor" diye konuştu.

Zafer Üskül sözleriner, "Şimdi AK Parti'nin kapatılması için dava açıldı. Başsavcı'nın böyle bir hissi var, dedik ki 'olabilir açabilir', bize göre ortada dava açmaya gerektiren bir şey yok ama sonuç olarak başsavcının böyle bir yetkisi varsa, kullanmışsa, iyi kullanır. Ne yaparız biz? Bizde kendimizi savunuruz. Bizim kendimizi savunma konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Çünkü bize yönetilen suçlamaların hiçbirisinin gerçekliği yok" diye devam etti.

"B-C planı"

Bazı kişilerin AK Parti kapatılırsa ne olacağını sorduğunu da belirten Üskül, "(AK Parti kapatılacak ne düşünüyorsunuz) diyorlar AK Parti kapatılmayacak, herkes işine baksın. Bana soruyorlar (B-C planınız var mı?) diye ne planı yahu benim partim kapatılmayacak. (Dolayısıyla parti kapatılırsa ne yapacaksınız?) diyenlere, katiyen böyle sorulara yüz de vermiyorum, cevap da vermiyorum" dedi.

Üskül, "Benim partim ayakta, işini yapıyor,hükümet görevde ve çalışıyor. TBMM gerektiğinde sabahlara kadar çalışıyor, kanunlar çıkartıyor, işler yürüyor. İşler iyi yürümeye devam edecek, hizmetler akacak bu ülkeye" diye konuştu.

"Adil bir karar bekliyoruz"

AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili açılan davada mahkemenin kendi kararını vereceğini ifade eden Üskül, "Yüksek mahkemeden bir tek şey isteriz, bir tek şey. O da adalet ve adil bir karar, hukuka uygun bir karar isteriz. Bu da zaten mahkemelerin görevi değil mi? Neye bakarak karar verecek mahkeme? Hukuk kuralları var, bir de olgular var, yaşananlar var, fiiller var, karşılaştıracak" ifadesini kullandı.

Yargı üyelerinin açıklamaları

Yüksek mahkemelerin kuruluş yıldönümünde tören düzenlemelerin bir gelenek olduğunu, mahkeme başkanının yargının karşı karşıya olduğu sorunları o törende anlattığına dikkat çeken Üskül, bu tür törenlerde yürütme ve yasama organlarından da insanların bulunduğunu ve görüş alışverişi yapıldığını hatırlattı.

Ancak, son günlerde kuruluş yıldönümü olmamasına rağmen bazı açıklamalar yapıldığını anımsatan Üskül, "Biz düşünce özgürlüğünü savunan bir siyasi partiyiz. Yargıçlarımız da konuşsun, hiç gocunmayız biz. Eleştiriye her zaman açık olduk, bundan sonrada açık olacağız. Biz eleştirilerden sadece yararlanırız. Hiç kızmaya gerek yok, yaptığımızı ve doğru yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Doğru yaptığımızı halkımız bize söylüyor. Nasıl söylüyor? Oylarıyla sandıkta söylüyor" şeklinde konuştu.

AKP hakkındaki dava

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

AK Parti yetkilileri, parti hakkındaki kapatma davasında ön savunmayı 30 Nisan'da Anayasa Mahkemesi'ne sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious