Üskül: Uygurların acısını paylaşıyoruz

Üskül: Uygurların acısını paylaşıyoruz.11508
  • Giriş : 11.07.2009 / 13:32:00

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, ''Uygur halkının acısını paylaşıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üskül, yaptığı yazılı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de 5 Temmuz tarihinde başlayan olayları büyük üzüntü ve kaygı ile takip ettiklerini belirtti.

Olaylarda 150'nin üzerinde insanın ölümü ve binin üzerinde insanın yaralanmasının, huzurun ise henüz sağlanamadığına dair haberlerin gelmesinin endişelerini arttırdığını belirten Üskül, şunları kaydetti:

''Kendileri ile dayanışma içinde olduğumuz Uygur halkının yaşadıklarının takipçisi olup, gerek hayatını kaybedenler ve yaralananlar, gerek gözaltına alınanların temel hak ve özgürlüklerine riayet edildiğini görmek istiyoruz.''

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında bir dostluk köprüsü olan Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, toplumsal barışın yeniden tesis edilmesini arzu ettiklerini bildiren Üskül, şöyle devam etti:

''Tüm tarafların itidal içinde hareket edeceklerine ve olayların kısa zamanda durulacağına olan inancımızı koruyor, Çin Halk Cumhuriyeti'nin gerginliğin azaltılması ve olaylara sebebiyet verenlerin en kısa zamanda tespit edilerek, adalet önüne çıkarılmasına ilişkin gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Olayların takibinde açıklık ve temel insan hakları çerçevesinde hareket edileceğine, sivil halkın güvenliğinin ön planda tutulacağına inanıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*