Üst mahkeme rektörlüğünü iade etti

Üst mahkeme rektörlüğünü iade etti.7234
  • Giriş : 11.01.2009 / 10:17:00

Cumhurbaşkanlığı'nın itirazı sonuç verdi. Prof. Füzün’ün 9 Eylül Üniversitesi rektörlüğüne atanmasını ‘kısmi statü’ gerekçesiyle durduran karar üst mahkeme tarafından iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün atanmasının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin kararını kaldırdı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre Bölge İdare Mahkemesi, rektör adaylarından Prof. Dr. Sedef Gidener'in açtığı davada, Cumhurbaşkanlığı'nın Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararına karşı yaptığı itirazı sonuçlandırdı.

Kararda, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun rektör seçimlerine ilişkin 13. maddesine yer verildikten sonra, söz konusu düzenlemelere göre, rektör adayı olabilmek için profesör akademik unvanına sahip olma ve 67 yaşın altında olma şartlarının arandığı, bunun dışında bir şart koşulmadığı belirtildi. Kararda, ''Dolayısıyla, üniversitede çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, serbest çalışan veya başka bir kamu kurumunda çalışan profesör unvanına sahip, 67 yaşın altında olan kişiler seçimlere katılıp rektör adayı olabilecektir'' denildi.

Yüksek Öğretim Kanunu'nun üniversitelerdeki çalışma esaslarını düzenleyen 36. maddesinde ''kısmi statüde görev yapanların rektör, dekan, enstitü ve yüksekokul müdürü ve bölüm başkanı olamayacaklarının'' belirtildiği anımsatılan kararda, şöyle devam edildi:

''Anılan hükümden, kısmi statüde çalışmaktayken bu görevlere seçilenlerin kısmi statüde çalışamayacakları, bu kişilerin daimi statüye geçmelerinin zorunlu olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Diğer bir anlatımla, söz konusu hükümle, rektörlük, dekanlık, enstitü ve yüksekokul müdürlüğü ve bölüm başkanlığı görevlerinin kısmi statü ile bağdaşmadığı vurgulanmıştır. Dolayısıyla, sözü edilen hükümlerden hareketle, kısmi statüde çalışanların rektör adayı olamayacakları ve rektör olarak atanamayacakları şeklindeki bir sonuç, Yüksek Öğretim Kanunu'nun rektörün seçilme ve atanma usulünün belirlendiği 13. maddesinin (a) fıkrasına da aykırılık teşkil eder. Anılan maddede rektör adayı olabilmek için profesör akademik unvanına sahip olmak ve 67 yaşın altında olmak şartlarının dışında herhangi bir şart aranmamaktadır.''

-''ATANDIKTAN SONRA DAİMİ STATÜYE GEÇTİ''-

Rektör olarak atanmadan önce kısmi statüde görev yapan Prof. Dr. Füzün'ün rektör olarak atanma yeterliliğine sahip olduğu kaydedilen kararda, Prof. Dr. Füzün'ün atandığı 5 Ağustos 2008 tarihinde kısmi statüden daimi statüye geçmek için başvuruda bulunduğu, Yüksek Öğretim Kurulu, Yürütme Kurulunun 6 Ağustos 2008 tarihinde başvuruyu uygun gördüğü belirtildi.

Kararda, ''Üniversite ve Yükseköğretim Genel Kurulu'nda yapılan oylamalar sonucu Cumhurbaşkanlığına sunulan adayların seçilmesine yönelik işlemlerde yasanın belirlediği usul ve esaslara aykırılık oluşturacak bir husus tespit edilmediğinden, rektör olarak atanma yeterliliğine sahip olduğu anlaşılan üç kişiden biri olan Prof. Dr. Füzün'ün, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne, Cumhurbaşkanı tarafından takdir yetkisi kullanılarak seçilip atanmasına ilişkin dava konusu işlemde mevzuat hükümlerine ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır'' denildi.

Mahkeme, kararı oy birliğiyle aldı.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, rektörlüğe Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı işleminin yürütmesini, Füzün'ün ''kısmi statüde'' çalıştığı gerekçesiyle 1'e karşı 2 üyenin oyuyla durdurmuştu.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, atama işlemine karşı açılan iptal davasını daha sonra esastan karara bağlayacak.

İLK KEZ YAŞANAN BİR VAKA

ANKARA 15. Bölge İdare Mahkemesi, 22 Aralık 2008'de verdiği kararla, 6.8.2008 gün ve 26959 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün atanmasına ilişkin 5.8.2008 gün ve 2008/32 sayılı kararı iptal etti. İkiye karşı bir oyla kabul edilen mahkeme kararının iptal gerekçesinde, '2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda, kısmi statüde görev yapan profesör ve doçentlerin rektör, dekan, enstitü, yüksekokul müdürü ve bölüm başkanı olamayacakları ve bunların yardımcılıklarına seçilemeyeceklerinin öngörüldüğü, kamu hizmetlerinin, devamlı şekilde görev yapan memurlar ve diğer kamu görevlileri tarafından yerine getirilmesi gerektiği' kaydedildi. YÖK'ün Çankaya Köşkü'ne gönderdiği listede ilk sırada olmasına karşın Cumhurbaşkanı Gül'ün oyların yüzde 15'ini alan ve ikinci sırada bulunan Prof. Dr. Mehmet Füzün'ü rektör atamasının yürütmesinin durdurulmasıyla, ilk kez bir mahkeme Cumhurbaşkanı'nın verdiği bir kararı durdurmuştu.

'OY BİRLİĞİ' İLE YENİDEN

ATAMAYI yapan Cumhurbaşkanlığı tarafından 15. Bölge İdare Mahkemesi kararına yapılan itiraz üzerine üst Ankara Bölge İdare Mahkesi, Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki yürütmeyi durdurma kararını durdurdu. Başkanlığını İrfan Keskin, üyeliğini Vahit Bektaş ve Halil Koç'un yaptığı mahkeme kararında, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nda 13.maddesinin a fıkrasına göre, Rektör ataması için sadece iki koşul gerektiği, Prof. Füzün'ün de bu koşulları taşıdığı kaydedildi. Kararda şu ifadelere yer verildi: 'Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün Dokuz Eylül Üniversite Rektörlüğü'ne Cumhurbaşkanı tarafından takdir yetkisi kullanılarak seçilip atanmasına ilişkin dava konusu işlemde mevzuat hükümlerine ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, itirazın kabulüne, Ankara 15. İdare Mahkemesi'nce verilen yürütmenin durdurulması isteminin reddine, 08.01.2009 gününde oy birliğiyle karar verildi.'

Başkan Aydemir'e rüşvet soruşturması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Füzün'ü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'ne atama işleminin durdurulmasını öngören Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin ikiye karşı bir oyla çıkan kararına olumlu oy veren Mahkeme Başkanı Cengiz Aydemir ve üye Nurten Çolakoğlu isimleri dikkat çekti. Başkan Aydemir'in aldığı 'tartışmalı' kararlarla ilgili daha önce 3 kez soruşturma geçirdiği ortaya çıktı. Soruşturma dosyasının, 'iş takipçiliği' karşılığında alınan 40 bin TL ile ilgili olduğu öğrenildi. Nurten Çolakoğlu'nun eşi Ertan Çolakoğlu da rüşvet ve iş takipçiliği iddiaları nedeniyle hakimlik mesleğinden ihraç edilmişti.

AA-Star gazetesi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*