Usta yorumcu Rıdvan Dilmen Süper Lig'i değerlendirdi

Usta yorumcu Rıdvan Dilmen Süper Lig'i değerlendirdi.9802
  • Giriş : 18.04.2008 / 06:25:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 09:22:21

Süper Lig'de şampiyonluğa yakın takım hangisi? Medyada FB düşmanlığı var mı? Rıdvan Dilmen yanıtladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ömer Süt'ün röportajı...

Gazetefener olarak Fenerbahçe tarihine adını altın harflerle yazdıran ve her seferinde Fenebahçeliliğiyle övünen Rıdvan Dilmen’le konuştuk…

İşte gazetefener’in yaptığı o röportaj…

-Futbol hayatınız hızlı bir geçiş aşaması kaydetti… Nazilli, Muğla ve Bolu derken kendinizi birden İstanbul’da buldunuz… Neden Fenerbahçe’ye değil de Sarıyerspor’a transfer oldum diye üzüldünüz mü?

Kesinlikle hayır… İyi ki ilk başta Sarıyerspor’a transfer oldum dedim sonradan… Çünkü o sürede İstanbul hayatına alıştım… Sonra orada çok kaliteli yönetici ve futbolcuyla arkadaşlık bağı kurduk… Onlarla zaman zaman da olsa görüşme fırsatı buluyorum…

-Sizin oynadığınız dönem ile şimdiki Sarıyerspor’un arasındaki fark nedir?

Bizim oynadığımız dönemde kulüp her anlamda güçlüydü… Şimdi ise öyle değil… Kulüplerin ayakta kalması için kişilerin ya da kurumların destek olması gerekiyor… Sanırım Sarıyerspor şimdi onun sıkıntısını yaşıyor…

-Peki, Sarıyerspor’un maçlarına gidebiliyor musunuz?

Eskisi gibi gidemiyorum malum yoğunluktan…

-Fenerbahçe 1988-89 sezonunda 103 golle rekor kırmıştı… Oysa Fenerbahçe’nin bugünkü kadrosu o zaman ki kadroya göre çok daha kaliteli ama atılan gol sayısı 65… Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mutlaka öyle… Şimdi defansif Futbol daha gelişti diyebiliriz ama bunun yanında oyun kuralları bize göre de daha kolay oldu ve daha çok gol atılabiliyor…Mesela bu oyun kuralları o zaman olsaydı 150 gol atardık… Yani oyun kuralları gol atmak için şimdi daha kolay… Şu anda oyun sistemlerinde daha savunma takımları var, ondan dolayı yani…

-Birçok insanın rüyalarını süsleyen futbolcu Rıdvan Dilmen’di… Sizin rüyalarınızı süsleyen futbolcu kimdi?

Ben Fenerbahçeliyim ve o zamanlar Cemil Turan idolümdü…

-Sizin isminiz Fenerbahçe ile özdeşleşmiş bir durumda… Rıdvan ismi hala dillerde… Oysa Fenerbahçe’ye Ortega ve Anelka gibi isimler geldi şimdi de Alex ve Roberto Carlos gibi isimler var… 20 sene geçse bile sizin isminiz Fenerbahçe ile anılacak… Bu nasıl bir duygu?
Çok şükür…Çocukluğumun takımında top oynadım dolu dolu oynadık aslında.Bu elektrik işi taraftar bizi sevdi biz taraftarı sevdik…Onun dışında Allah’a şükürler olsun futbolu bırakalı 14 sene oldu bu hizmetle o etiketle para kazanmaya ve hayatımı sürdürmeye devam ediyorum… Hayatımda soyadımdan sonra aldığım en güzel etiketle unvan Fenerbahçeliliktir…

-Oynadığınız dönemde Oğuz-Aykut ve Hakan’la (Tecimer) çok iyi bir arkadaşlığınız vardı… Bu arkadaşlığınız şimdi de devam ediyor mu?

-Evet görüşüyoruz… Şu anda hepsiyle diyalog içerisindeyiz, arkadaşlığımız devam ediyor…

-Türkiye’de büyük bir teknik direktör kıyımı var ve bu camiada sürekli aynı isimler dolaşıyor. Bunun sebebi nedir? Bu bir piyasa mı? Ya da olayların arkasında başka şeyler mi var?

Bizim oynadığımız yıllarda liglerin yüzde 80’inde yabancı antrenörler vardı, özellikle Yogoslavlar vardı. Çok fazla yerli hoca yoktu. Bu hem avantaj hem de dezavantajdı. O zaman da çok antrenör vardı.. Eskiden bir de şöyle bir şey vardı: Kulüplerde kongreler çok olurdu. Başkanlar değişirdi antrenörler değişmezdi… Şimdi durumlar pek de öyle değil… Kulüplerin ‘iddaa’, ‘maç yayını geliri’ gibi durumlar var. Kulüpte işler biraz ters gitti mi, fatura direk antrenöre çıkartılıyor…

-Büyük ümitlerle Fenerbahçe’ye transfer olan futbolcular var. Yusuf Şimşek, Murat Hacıoğlu, Ceyhun Eriş ve Zafer Biryol gibi… Bunlar neden başarılı olamıyorlar ya da bunların transferlerinde başka bilmediğimiz başka nedenler mi var?

Yok, bunun altında hiçbir şey aramamak lazım… 24-25 kişilik genç bir kadronuz olması lazım o saydığınız isimler, hep geniş kapsamlı kadroların bünyesinde. Ali Bilgin ve Kemal gibi futbolcular da onlar gibi… O yüzden, oyun sürkülasyonunda onlar da gündemde fazla verimli olamadıkları için… İyi futbolcu her şekilde Fenerbahçe’de kalıcı olur.

-Sivasspor bu sezon şampiyonluk potasında. Onlara bir tavsiyeniz var mı? Sivasspor takımı Trabzonspor’un geçmiş yıllarda yakalamış olduğu başarıya ulaşabilir mi?

Yok... Sivasspor takımı bir mucize yaratmıştır. Bu mucizenin yıllık olduğunu düşünüyorum. Gaziantepspor’un daha önceki durumu gibi yani.

-Fenerbahçe’nin kadrosu hem Beşiktaş’tan hem de Galatasaray’dan daha iyi duruyor ama puan durumuna bakıyorsunuz çok fazla bir fark yok. Buna ne diyeceksiniz?

Aslında az önce siz gelmeden önce arkadaşlarla onu konuşuyorduk. Lige baktığınız zaman, Avrupa maçlarındaki konsantrasyonu göremiyorsunuz... Fenerbahçe bu sorunu bir türlü çözemedi, tabiri caizse maç seçiyorlar.. Avrupa ve derbi maçlarına ayrı bakıyor futbolcular ve antrenör diğer maçlara ayrı bakıyorlar.

-Turkcell Süper Ligi’nin en büyük şampiyon adayı kim?

Tabi ki Fenerbahçe...

-Fenerbahçe’de kadro zenginliği var mı?

Fenerbahçe Kulübü kadro zenginliği olsun diye uğraşıyor. Sahadaki ve kulübedeki futbolcu arasında bir yakınlığın olması gerekiyor ancak bir uçurum var. Fenerbahçe’nin 13 kişilik çok iyi kadrosu var ama bunun dışında kalanlar vasat…

-Fenerbahçe gelecek sezon hangi mevkiye transfer yapmalı?

Bir kere benim düşüncem Kezman’la yollarını ayrılmalı. Çok iyi bir forvet transfer edilmeli. Çünkü Semih Şentürk iyi futbolcu. İkinci forvet veya yeni alınacak forvetle beraber iyi bir ikili olabilir.

-Fenerbahçe’nin geçen sezonki takımından Ümit Özat, Serkan Balcı, Tümer Metin ve özellikle Tuncay Şanlı gibi futbolcular gitti.. Bu futbolcuların yeri dolduruldu sanki ama şu anda bir Alex gitse alternatifi yok… Buna ne diyeceksiniz?

Tuncay Şanlı olsaydı eğer Fenerbahçe bu sezon şampiyonluğu bitirmişti… Alex konusuna gelince: Alex bu takımın her şeyi, bu takımın en etkili silahı… Arkadaşları Alex’ten, Alex de arkadaşlarından çok iyi besleniyor.. Allah’tan Alex istikrarlı bir futbolcu da her maçta oynuyor..

-Medyada Fenerbahçe düşmanlığı var mı?

Fenerbahçe düşmanlığı demeyelim ama örneğin Fenerbahçe lehine verilen hatalı karar, çok sansasyona uğruyor ama aleyhine olduğu zaman kimse bir şey demiyor… Mesela Hıncal Uluç bir kitapçık çıkarıyor aynen şöyle diyor: ‘Hakem dört dakika uzatma verdi ama insiyatif kullanabilir, maçı uzatabilir’ Bir hafta önce Kayserispor’a atılan golün analizini 15 gün konuştular. O, Hıncal Uluç’un elindeki kitapçık bir anda mı çıktı ortaya. Fenerbahçe yediği zaman çıkıyor, attığı zaman çıkmıyor. Aslında durum bu kadar net.

-Peki, medyanın bu tutumunda Aziz Yıldırım’ın bir faktörü var mı?

Yıldırım’ın medya ile olan ilişkilerini biliyorsunuz. Şöyle söyliyim, Bayern Münih takımı Hamburg’dan gol yediği zaman Nürnberg’de de Köln’de de çok seviniyorlar. Çünkü Bayern Münih, kendi taraftarının sevdiği diğer taraftarların sevmediği bir güce sahip… Fenerbahçe de öyle bir güce sahip. Güç farkı bu konuda çok önemli bir faktör… Yani medyanın bu tutumunun nedeni Aziz Yıldırım değil.

Avrupa’da sempatizanı olduğunuz bir takım var mı?

Ben Fenerbahçe’den başka takım tutmam… Ama Barcelona’yı izlerim orada beğendiğim oyuncular var. Kötü oynayıp kaybetse de Barcelona’nın oyununu izlemek hoşuma gidiyor… İyi oyuncuları var, belki doğru oynamıyor ama onun oynadığı Futbol bana haz veriyor.

-Sezonun son maçlarında Fenerbahçe taraftarına son bir mesajınız var mı?

Ligde de Avrupa kupalarındaki taraftarın gelmesi gerekiyor… Geçen hafta geldiler o hoşuma gitti. Fenerbahçe taraftarı çok centilmen bir taraftar topluluğu… Bu taraftarın gücü gerçekten çok büyük… Çünkü Fenerbahçe taraftarı, maçı çevirme anlamında, diğer takımların taraftarlarından ayrılıyor… Onun için bu taraftarın takımını yalnız bırakmaması gerekiyor…

-Rıdvan Dilmen, futboldan başka nelerle uğraşır?

Valla futbolla o kadar içli dışlıyız ki, günde 4-5 maç izliyoruz, neredeyse hayatımız Futbol olmuş. Ama sevdiğim spor dalları içinde tenis, Basketbol ve boks maçlarını izlemeyi severim. Ama bazı spor dalları vardır, eskrim gibi, onlarla işimiz olmuyor.

-Peki, Rıdvan Dilmen Türkiye’nin siyasi gündemini takip edebiliyor mu? Mesela AK Parti’nin kapatılması veya başörtüsü konusunda fikir verebilir mi?

Hemen hemen yok denecek kadar az… Yorum yapamam yani anlamam… Sağlıklı yorum yapamam bilmiyorum çünkü… Bu işlere hiç kafa yormadım şimdiye kadar…

GAZETEFENER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious