Üstümü arayamazsınız

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Alışveriş merkezlerindeki üst arama yasakmış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz, güvenlik personelinin X-Ray cihazı ve detektör kullanmak suretiyle gerekli güvenlik denetimlerini yapabileceklerini belirterek, bunun dışında güvenlik personelinin el ile üst araması ve çanta açtırmak suretiyle arama yapmalarının yasaya tamamen aykırı olduğunu söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Avukat Bülent Deniz tarafından yapılan yazılı açıklada, bazı alışveriş merkezleriyle ilgili şikayetlerin son günlerde artığına dikkat çekildi. Her gün onbinlerce kişinin alışveriş yaptığı alışveriş merkezlerinin girişinde güvenlik önlemi alınmasını, tüketicinin can ve mal güvenliğinin korunması için gerekli olduğunu belirten Deniz, "Ancak son zamanlarda bazı alışveriş merkezlerinde görev yapan güvenlik personelinin yasadışı uygulamalar içinde oldukları yönünde derneğimize başvurular sıkça gelmektedir." dedi.

Alışveriş merkezinde görev yapan güvenlik personelinin X-Ray cihazı ve dedektör kullanmak suretiyle gerekli güvenlik denetimlerini yapabileceklerini hatırlatan Deniz açıklamasında, "Bunun dışında güvenlik personelinin el ile üst araması ve çanta açtırmak suretiyle arama yapmaları yasaya tamamen aykırıdır" şeklinde görüş bildirdi.

Özel Güvenlik firmaları ve personelinin 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunu’na tabi olduklarını ifade eden Deniz, bu yasanın içinde özel güvenlik görevlilerinin üst ve çanta araması yapabileceğine dair bir hüküm bulunmadığını, fakat bazı alışveriş merkezlerinde tüketicinin üstünün ve çantasının arandığını, bu uygulamaya tepki gösteren tüketicinin ise içeri girişinin engellendiğine dikkat çekti.

Başta Ceza Muhakemeleri olmak üzere tüm uluslararası ve ulusal mevzuatta yargıç kararı veya idari bir emir olmaksızın bu şekilde resmi sıfat olmayan güvenlik personelinin üst ve çanta araması yapma hakkının bulunmadığını öne süren Deniz, bunun açık bir ihlal olduğunun altını çizdi.

X-Ray cihazı ve dedektör bulundurmaktan kaçınan, çalıştırdıkları güvenlik personelinin el ile üst araması ve çanta açtırarak arama yapılmasına müsaade eden alışveriş merkezlerine tepki gösteren Deniz, açıklamasında şöyle dedi: "Tüketicileri kapıdan geri çeviren alışveriş merkezlerini , bu yasadışı ve haksız uygulamalarını sona erdirmeleri konusunda uyarıyoruz. Aksi halde bu türden uygulamaları sona erdirmeyen alışveriş merkezlerinin isimlerini kamuoyuna açıklayacak ve tüketiciler olarak bu alışveriş merkezlerini boykot edeceğiz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious