Usülüne göre kurban kesmeyenlere ceza

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvan satışı ve kesimi yapan yerleri denetlenecek. Yasalara aykırı kurban satışı ve kesimi yapanlar hakkında ceza uygulanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Zabıta Daire Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ve Mezbahalar Müdürlüklerine bağlı ekipler, Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvan satışı ve kesimi yapan yerleri denetleyecek. Yasalara aykırı kurban satışı ve kesimi yapanlar hakkında ceza uygulanacak.

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada Kurban Bayramı nedeniyle denetimler arttırıldı. İBB tarafından 7 noktada kurban kesim yeri oluşturulurken, 492 noktada kurban kesimine izin verildi. Belirlenen yerler haricinde kurban kesenlere ise değişik miktarlarda ceza kesilecek.

Hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında hayvan kesen veya kesilen hayvan atıklarını sokağa veya kamuya ait sair bir alana bırakan kişiye 54 YTL para cezası uygulanacak. Çevre Kanunu'ndaki "Her türlü atık ve artığın, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek, depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır." maddesine aykırı davranan kişilere 600 YTL, tüzel kişilere ise 24 bin YTL para cezası verilecek.

3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtazı Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince hayvan parkı, pazarı ve panayırlarından başka yerlerde canlı hayvan satanlara 823 YTL ceza uygulanacak. Aynı kanun kapsamındaki diğer cezalar da şöyle: "Menşesiz ve veteriner sağlık raporsuz olup menşei ile menşeinde salgın hastalık olmadığı tespit edilen hayvanları nakleden hayvan sahiplerine 2 bin 470 YTL; Menşei tespit edilemeyen veya menşeinde salgın hastalık tespit edilen hayvanlardan karantina sonucu hastalıksız olduğu anlaşılan hayvanların sahiplerine 3 bin 294 YTL; Veteriner sağlık raporsuz sevk edildikleri ve menşeinde hastalık bulunmadığı anlaşılan hayvan maddesi sahiplerine bin 647 YTL; Menşe şahadetnamesi veya veteriner sağlık raporu olmayan hayvanların kesiminin yapıldığı mezbaha,kombina ve kesim yerlerinin sahiplerine 6 bin 588 YTL; Menşe şahadetnamesi veya veteriner sağlık raporu olmayan hayvan ve hayvan maddeleri taşıyan nakil vasıtaları 3 gün süre ile trafikten men edilir ve nakil vasıtası sahiplerine bin 647 YTL"

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre de dini amaçlı kurban hayvanların kesilmesi kurallarına uymayanlara ise bin 376 YTL cezası uygulanabilecek.

İBB tarafından oluşturulan kurban kesim yerleri ise şöyle: "Bahçelievler-Bahçelievler Mahallesi, Efes Pisen fabrikasının yan tarafındaki alan. Fatih Hatice Sultan Mahallesi, Edirnekapı Prof.Naci Şensoy Caddesi belediye arsası. Üsküdar Altunizade Vezir Spor sahası arkası. Bağcılar Mahmutbey Köyü altı, İstoç'un karşısı. Eyüp Makina İkmal Müdürlüğü arsası. Maltepe Carrefour karşısı, Kömür İşletmeleri arsası. Ümraniye Devlet Hastahanesi arkasındaki otopazar arsası"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious