'Utanca madalya'ya internetten de tepki!

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Utanca madalyaya sanal ortamda da tepki yağıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da görev yapan, kenti ve Boşnak sivilleri Sırplara teslim eden Hollandalı askerlere Hollanda Savunma Bakanlığı'nın madalya vermesine gösterilen tepkiler, dünyanın her yerinde artarak devam ediyor.

İkinci dünya savaşından sonra en büyük etnik kıyımların yaşandığı Srebrenitsa'da görev yapan Hollandalı askerlerin, 1995 yılında, korumaları altındaki Srebrenitsa'yı, şehre giren Sırp güçlere teslim etmesi sonucu, 8 bini aşkın Müslüman Boşnak, Sırp milislerce hunharca katledilmişti. Hollanda yönetimi bu konuda sorumluluk kabul etmezken, askerler, koruma sözü verdikleri Boşnak sivillerin gözleri önünde katledilmesinden duydukları pişmanlık ve utancı dile getirmişlerdi. Hollandalı askerlerden önemli bir kısmı şahit oldukları olaylar nedeniyle psikolojik tedavi görmüşlerdi. 600 askerden 171'inin açıklamaları, "Srebrenitsa Anıları" adıyla piyasaya çıkmış, Hollandalı askerler açıklamalarında katliama seyirci kaldıklarını itiraf etmişlerdi.

Hollanda Savunma Bakanı Henk Kamp ise, geçen pazartesi günü (4 Aralık 2006), 850 kişilik söz konusu askerleri birliğe, görevlerini zor koşullar altında yerine getirdikleri gerekçesiyle madalya vermişti. Uluslararası arenada büyük tepki gören bu madalya törenine gösterilen tepkiler, internet ortamında da devam ediyor.

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da yayın yapan öğrenci radyo kanalı EFM, internette bir site açarak, Hollanda hükümetine toplu mezarlardaki cesetlerin resimlerini ve alaycı kutlama mesajlarını içeren "elektronik kart" gönderme kampanyası başlattı. EFM radyosunun internet sayfa tasarımcısı Nermin Cengiç, Hollandalı askerlerin onurlandırılmasının kurbanlarla alay etmek olduğunu, bu nedenle böyle bir eylemi düzenlediklerini söyledi. Cengiç, pazar akşamı başlattıkları protestoya aşırı ilgi olduğunu, hatta pazartesi günü aynı anda 500 kişinin bağlantı kurmaya çalışması nedeniyle sunucunun çöktüğünü söyledi. Cengiç, İtalya ve Hollanda'dan da tepkiler geldiğini, bugün (dün) öğle saatlerine kadar sitelerini 26 bin kişinin ziyaret ettiğini, bunlardan 16 bin 423'ünün elektronik kart gönderdiğini anlattı. Radyo kanalının açtığı internet sitesini ziyaret edenler, Hollanda Hükümeti, Savunma Bakanlığı, Hollanda'nın Saraybosna Büyükelçiliği ve ödüllendirilen tabura e-kart gönderebiliyor.

Ziyaretçilerin, 1995 yılında Srebrenitsa'da görev yapan Hollandalı askerleri birliğin komutanı Thom Karremans ve Sırp kasap Ratko Miladiç'in kadeh kaldırdıkaları resimleriyle birlikte Assen'deki madalya töreninin resimlerini, internet üzerinden şu ana kadar 500 bin kişiye yolladığı belirtildi. Hollandalı Türkler ve bağımsız kuruluşlar da bu tepkilere ortak oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious