Utangaçlığın da çaresi var

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Utangaçlık, doğuştan değil. Utanma hissini tetikleyen bir gene henüz rastlanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çocukluk yıllarında çevrelerindeki büyüklerden sürekli uyarı alan, kusurları sürekli yüzüne vurulan çocuklar, zamanla çevrelerine görünmez ama kalın bir duvar örüyorlar. Ve ne yazık ki, büyüdükçe o duvarlar da giderek kalınlaşıp yükseliyor. Utangaçlığı bir meziyet saymak, problemin zamanla çözümlenemeyecek boyutlara ulaşmasına yol açıyor. Utanma duygusu, kişilerin özgüvenlerini yitirmelerine neden oluyor.

GEREKSİZ UTANGAÇLIK

Toplumda kendilerine hakettikleri yeri bulmalarına engel oluyor. En önemlisi de hayattan zevk almayı nerdeyse imkansız hale getiriyor. Utangaçlığın dozu arttıkça, endişeler kişinin benliğini iyice sarıyor ve zamanla önemli bir ruhsal sorun bu kişinin iç dünyasına hükmetmeye başlıyor. Bir süre sonra panik atak, depresyon gibi ruhsal hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Gereksiz yere utandığınızı bile bile, bu duygunun esiri olmamak elinizde. Utanmaya başlarken kendinizi sorguya çekin. Utanmanızın nedenlerini her seferinde sorgularsanız, yaptığınızın yanlış ve saçma olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

KENDİNİZİ KONTROL EDİN

Uzmanların 'sosyal fobi' diye adlandırdıkları gereksiz utanma sendromu, hayatı size de yakınlarınıza da zehir edebilir. Bir uzmandan yardım almadan da kendi kendinizin ruh doktoru olup utangaçlığı benliğinizden silebilirsiniz. Ancak bu, bugünden yarına hemen çözümlenecek bir sorun değil. İnatla ve sabırla kendinizle mücadele etmelisiniz. Davranışlarınızı her zaman bir psikolog gibi sorgulayarak doğru yolu bulmaya başlayacaksınız. Gereksiz utanma huyunu bir kenara bıraktığınız zaman, hayat size çok daha güzel görünecek, çevrenizdekilerle rahatça iletişim kurabilmek, sosyal hayatınızı da renklendirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious