Utangaçlık başarıyı engelliyor

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Aşırı utangaç kişiler özgüvenlerini yitiriyor, iş ve sosyal yaşamda hak ettikleri yeri bulamıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocukluk yıllarında çevrelerindeki büyüklerden sürekli uyarı alan, kusurları sürekli yüzüne vurulan çocuklar, zamanla çevrelerine görünmez ama kalın bir duvar örüyorlar. Ve ne yazık ki, büyüdükçe o duvarlar da giderek kalınlaşıp yükseliyor. Utangaçlığı bir meziyet saymak, problemin zamanla çözümlenemeyecek boyutlara ulaşmasına yol açıyor.

HASTALIKLARA DAVET
Utanma duygusu, kişilerin özgüvenlerini yitirmelerine neden oluyor. Toplumda kendilerine hakettikleri yeri bulmalarına engel oluyor. En önemlisi de hayattan zevk almayı nerdeyse imkansız hale getiriyor. Utangaçlığın dozu arttıkça, endişeler kişinin benliğini iyice sarıyor ve zamanla bu kişinin iç dünyasına hükmetmeye başlıyor. Bir süre sonra panik atak, depresyon gibi ruhsal hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

HAYATI ZORLAŞTIRIR
Gereksiz yere utandığınızı bile bile, bu duygunun esiri olmamak elinizde. Utanmanızın nedenlerini her seferinde sorgularsanız, yaptığınızın yanlış ve saçma olduğunu anlamaya başlayacaksınız. Uzmanların 'sosyal fobi' diye adlandırdıkları gereksiz utanma sendromu, hayatı size de yakınlarınıza da zehir edebilir. Davranışlarınızı bir psikolog gibi sorgulayarak doğru yolu bulmaya başlayabilirsiniz. Gereksiz utanma huyunu bir kenara bıraktığınız zaman, hayat size çok daha güzel görünecek, çevrenizdekilerle rahatça iletişim kurabileceksiniz, sosyal hayatınız ve işinizdeki iletişiminiz de artacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious