Utangaçlık da hastalık oldu

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Utangaçlığın modern dünyadaki adı sosyal anksiyete bozukluğu. İşte post modern hayatın getirdiği hastalıklar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayatımız günden güne değişiyor. Hem de anne rahmine düşüşten başlayarak... Artık spermle yumurtanın birleşmesi cam bir tüpte gerçekleşebiliyor. Ultrason darbeleri ile sarsılmadan dünyaya gelen bebeklerin sayısı da giderek azaldı. Normal doğumla hayata 'merhaba' diyen çocuklar parmakla gösteriliyor. Dünya, sezaryen çocukları dünyası oldu. Anasının ak sütünü emmiş neslin yerini hazır ithal mama ile büyüyen çocuklar alıyor. Doğduğu günden aşılanmaya başlayan, her ateşi çıktığında ağzına geniş spektrumlu antibiyotikler dayanan, sağlıklı çocuklar yetiştiriyoruz. Aileler ise küçüldükçe küçülüyor. Saçlarımızı okşayarak bizi uyutan ninelerimizin yerini bakıcılar, dadılar aldı. Hâl böyle olunca, bu değişimden hastalıklarımız da nasibini alıyor. İşte bunlardan birkaçı...

BACAK AĞRISI SENDROM OLDU

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, modern hayatın getirdiği hastalıkları sıraladı: n Huzursuz bacak sendromu: Otururken ve özellikle de yatağa girdiğinizde bacaklarınızda karıncalanma, uyuşma, batma, yanma veya tam da tarif edemediğiniz birtakım rahatsızlıklar duyuyorsanız, uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, sakın bu belirtileri yorgunluğa, strese felan bağlamayın. Çünkü, bunlar Huzursuz Bacak Sendromu’nun habercisi.n Regl öncesi ağrıları: Kadınların pek çoğunda adetten önceki günlerde ortaya çıkan gerginlik, sinirlilik, unutkanlık, baş ağrısı, bulantı, halsizlik gibi belirtilerin postmodern bir adı var artık: Regl Öncesi Disforik Bozukluk. n Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu: Eskiden birazcık yaramazlık yapan, yerinde duramayan çocuklar için ‘aklı fazla geliyor’ veya ‘zekasından yerinde duramıyor’ denir, anne ve babalar da bundan çok mutlu olurdu. Ama artık durum değişti. Çocuğunuzun elleri ayakları kıpır kıpır ise, biraz fazla konuşuyor ve eşyaları dağınık ise, hele de unutkanlığı varsa, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunun pençesinde olabilir.

BAŞ AĞRISI BAHANE DEĞİL BOZUKLUK

Cinsel işlev bozukluğu: Postmodern hayatta, hanımların artık öyle ‘başım ağrıyor’ türü bahanelerin arkasına sığınmaları da mümkün değil. İster inanın ister inanmayın, hanımlardaki baş ağrısının yeni adı cinsel işlev bozukluğu. İrritabl bağırsak sendromu: Bağırsaklarınız gurulduyorsa, gaz çıkaramıyorsanız, hele biraz da kabızlık varsa, bunlar post modern hayatta ‘ayaklarımı üşütmüşüm galiba’ sözleriyle geçiştirilecek şikayetler değil. İrritabl Bağırsak Sendromu’nun belirtileri. Sosyal anksiyete bozukluğu: Başkalarının yanında yüz kızarması, çekingenlik, ağız kuruluğu, nefes darlığı, titreme ve terlemeniz varsa, ‘bizim sülalemizde herkeste az biraz utangaçlık var, mühim değil’ bahanelerine sığınmayın. Utangaçlığın yeni adı sosyal anksiyete bozukluğu. Modern hayatla birlikte türeyen hastalıklar bununla da bitmiyor: Hasta bina sendromu, kronik yorgunluk sendromu, Körfez Savaşı sendromu, fibromyalji, gerilim tipi baş ağrıları, cep telefonu alerjisi, metabolik sendrom, reflü, çeşitli kimyasallara duyarlılık bu hastalıklardan birkaçı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious