Utku: 'Gül ve Erdoğan TRT'ye müdahale etmedi'

Utku: 'Gül ve Erdoğan TRT'ye müdahale etmedi'.6898
  • Giriş : 02.03.2008 / 16:17:00

Eski TRT Haber Dairesi Başkanı Tuğrul Utku, liderlerin haberlere müdahale etmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski TRT Haber Dairesi Başkanı Tuğrul Utku, haber dairesi başkanı olarak görev yaptığı süre içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan TRT Haber Merkezi'ne doğrudan veya dolaylı bir müdahale gelmediğini ve bir telkinde bulunulmadığını bildirdi.

Utku, bazı gazetelerde ''TRT Haber'e Abdullah Gül mü müdahale etti?'' başlığıyla yayınlanan haberlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını belirtti.

Görevden ayrıldığı güne kadar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak yapılan haberlerin bültenlerdeki sıralamalarının habercilik kuralları gereği yapıldığını ve sorumluluğun kendisine ait olduğu ifade eden Utku, şunları kaydetti:

''Haber Dairesi Başkanı olarak görev yaptığım süre içinde Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, TRT Haber Merkezi'ne doğrudan veya dolaylı bir müdahale gelmemiş ve bir telkinde bulunulmamıştır.

Görevden ayrıldığım güne kadar Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak yapılan haberlerin bültenlerdeki sıralamaları, habercilik kuralları gereği yapılmış ve sorumluluğu da tarafıma aittir. Bu durum, tüm TRT Haber Merkezi televizyon editörleri tarafından da açıkça bilinmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Ahmet Sever ile aramızda Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün haberlerinin verilme yöntemlerine ilişkin bir görüşme kesinlikle yapılmamıştır. Medyada bu yönde yer alan haberlerin dayandırıldığı soru önergesinin yanlış ve maksatlı bir bilgilendirme sonucu verildiği açıktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious