Uyan Karaoğlan!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Ecevit'i ziyaret için gelip duygularını yazanlar 67 defter doldurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yoğun bakımda tedavisi süren eski başbakan Bülent Ecevit için hastane önünde kurulan ziyaretçi çadırı ve açılan anı defteri, Türkiye'nin sosyal, kültürel ve siyasi açıdan farklı renklerini bir sevgi yumağı etrafında birleştirdi.

Ecevit, 18 Mayıs'ta beyin kanaması geçirerek rahatsızlanmasının ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) yatırıldı. Ameliyat sonrasında yoğun bakım ünitesine alınan Ecevit'in tedavisi sürüyor. Ecevit'in yanına yalnızca eşi Rahşan Ecevit'in girmesine izin veriliyor. DSP yöneticileri, nöbetçi amirlikte sırayla nöbet tutuyor.

Duygu dolu satırlar

Ziyaretçilerin uğrak yeri, DSP Ankara İl Örgütü'nün hastanenin karşısındaki kaldırımda kurduğu ziyaretçi çadırı. Ecevit'in hastaneye yatırılışının bugün 72. günü. Bugüne değin 67 anı defteri dolmuş. Kalın defterlerin her sayfası, Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen çok farklı özelliklerdeki insanların duygularını yansıtıyor.
Yurdun her köşesinden gelip şifa dileklerini yazan demokratik solcuların, sosyal demokratların hislerini anlamak kolay. Ecevit onlar için Karaoğlan'dı... Onlara göre, Atatürk ve İnönü'den sonra Ecevit üçüncü adam.

Ülkücülerin de kalbinde

Peki ya ülkücülere ne demeli. 1970'lerin alacakaranlık günlerinde Ecevit'i taşlayan ülkücülere... Anı defterine yazan bazı ülkücülere göre, şimdi artık Ecevit, Başbuğ Türkeş'ten sonra kalplerindeki ikinci isim. İsmail İlhan şunları yazmış anı defterine:
"İki büyük lider yetişti. Biri Başbuğ Türkeş. Diğeri Karaoğlan."
Adilcevaz'dan Cahit Selimoğlu, ülkücü olduğunu vurgulamış ve eklemiş:
"Kendim ülkücü ve MHP'liyim ama sizleri çok seviyorum. Hele hele bu günlerde gerçekten çok aranıyorsunuz. Sizin gibi Türk büyüklerine çok ihtiyacımız var."
Askerliğini yapan Murat Tan, çarşı iznine çıktığında "Şafak 58" imzasını atarak, "Sayın Başbakanım, kimse senin gibi halk adamı olamaz" yazmış.
Funda Bilici, gülen adam, sevgi anlamına gelen figürü çizdiği yazısında duygularını coşkuyla dile getirmiş:
"Tüm kalbimle ve dualarımla yanındayım. Hadi ama artık kalk, yeterince enerji toplamadın mı? Biliyorsun bu ülkenin sana ve senin gibi onu kendisinden daha çok sevenlere ihtiyacı inanılmaz derecede fazla. Love and get well soon! (Sevgi ve bir an önce iyileşmen dilekleriyle)"

'Seni bekliyoruz'

Çiftini çubuğunu bırakarak Ankara'ya gelmiş, Burdur Yeşilova'dan Ramazan Konak yazısında, "Uyan Karaoğlan uyan. Kıprıs'ın fatihi. Biz köylüler seni bekliyoruz" demiş.

Ağrılı uyaranlara cevap veriyor

GATA Anestezi ve Reanimasyon Kliniği'nde tedavisine devam edilen Ecevit'in ağrılı uyaranlara yanıt verdiği, ancak bazı refleks hareketleri dışında bir gelişme yaşanmadığı kaydedildi.
Ecevit'in özel bir solüsyon ile doğrudan midesine bağlı tüp aracılığıyla beslendiği, az da olsa kilo kaybettiği belirtildi.
Ecevit'in normal düzeyde vücut ısısını koruduğu, "koma" halinde değişme yaşanmadığı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious