Uyanık hastaya beyin tümörü ameliyatı

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Dünyada ve ülkemizde sınırlı sayıda hastanede yapılan ‘Uyanık Hastada Beyin Tümörü Ameliyatı' Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ikinci kez başarıyla gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, ameliyatın Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Selçuklu ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Madenoğlu ile ekibi tarafından 55 yaşındaki bir erkek hastaya uygulandığını söyledi.

Prof. Dr. Doğanay, aynı ameliyatın yaklaşık 6 ay önce bir başka hastaya da başarıyla uygulandığını belirterek, “Uyanık Hastada Beyin Tümörü Ameliyatı, hastanemizde ikinci kez başarıyla gerçekleştirilmiştir” dedi. Prof. Dr. Mehmet Doğanay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ameliyat, dünyada ve ülkemizde çok az sayıdaki merkezde yapılabilmektedir. Bu hastalarda, beyin tümörünün, beyindeki hareket etme veya konuşma merkezine çok yakın olması, bu nedenle tümör çıkarılırken hasta ile iletişim kurularak operasyonun yapılması, hastada konuşma kaybı veya felç gelişinin önlenmesini sağlamaktadır. Beynin kritik bölgesinde tümörü olan bir hastaya, 6 ay önce aynı yöntemle son derece başarılı bir operasyon gerçekleştirilmişti.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious