Uyarılar işe yaramadı

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurban kesimi, belediyelerce ayrılan merkezler yerine yine sokak aralarında yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uyarılar kâr etmedi ortalık yine kan gölü

Kurban Bayramı'nda yine bilinen görüntüler sahnelendi. Tüm uyarılara karşın vatandaşlar yollarda ve sokak aralarında hiçbir kurala uymadan kurban kesti.

Kurban Bayramı'nda yaşanan kanlı manzaralar bu yılda aynı oldu. Yapılan uyarılara, alınan tüm önlemlere rağmen vatandaş genelde bildiğini okudu ve kurbanını istediği yerde kesti. Kentin iki yakasında da bildiğinden şaşmayan halk, günler öncesinden yapılan uyarılar ile yüksek para cezalarına rağmen apartman aralarını, boş araziler ve oto yıkama merkezlerini kesim alanı olarak kullandı. Kanlı manzaralar özellikle kentin varoşlarında görüldü. Merkez ilçelerde ise kesim alanlarının tercih edildiği gözlendi. Çocukların gözleri önünde gerçekleşen kesimler nedeniyle bazı caddeler kanla doldu. Kurban sahipleri, pislikleri süpürmekle yetinirken bazı ailelerin kesim sırasında çocuklarına da yardım ettirdiği gözlerden kaçmadı. Kesimi kendileri yapmak isteyen kimi kurban sahipleri ise acemilik çekince güç anlar yaşadılar.

OTOPARKTA BİLE KESİM
Bağcılar, Esenler Güngören, Zeytinburnu, İkitelli, Göztepe, Kayışdağı, Sultanbeyli, Tuzla ve Ümraniye gibi bölgelerde bazıları, görevlilere yakalanmamak için boş dükkanlar ile otoparklarda kurban kesimi yaptılar. Özellikle dere yatağına kurulan mahallelerde yaşayanlar ise kesim yapmak için dere kenarlarını seçtiler. Kurbanların kanları dere yataklarını doldurdu. Evlerinin önünde kurban kesenvatandaşlar da kesim yaptıkları yerleri otomobilleri ve perdelerle kapatarak, gizlenmeye çalıştılar. Bayrampaşa Belediyesi'nin resmi kurban kesme çadırındaki görüntüler de sokakları aratmadı. Sabah erken saatlerden itibaren kesimin başladığı çadırın önünde vatandaşlar uzun kuyruk oluşturdu. Yoğunluk nedeniyle zaman zaman izdihamın yaşandığı çadırda hijyene uyulmadığı görülürken, kesimi yapan kasapların el ve yüzleri kan içerisinde kaldı. Kesim çamur içerisinde yapıldı. Etler ve deriler çamur içinde bekletildikten sonra sahiplerine teslim edildi. Öte yandan kurbanlarını kendileri kesmeye çalışan acemi kasaplar, ellerini ve ayaklarını kesince hastanelerin yolunu tuttu. Bir çok vatandaş da kurban kesimi sırasında kurbanlıkların gazabına uğradı. Kurbanlıkların saldırısına uğrayan bazı vatandaşların tekma darbeleriyle ya bacakları kırıldı ya da yaralandılar. Kurban kesimleri sırasında valilik ve belediye ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürdü. Zabıta ekipleri yol kenarında kesim yapan vatandaşlara "Kabahatler Kanunu"na göre 58 YTL para cezası kesti. Bu arada belediyeye ait kurban satış yerlerinde çadırı olan bazı satıcılar kaldırımlarda kaçak satış yapanlara tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious