Uydu vericili akbaba Türkiye üzerinde

Uydu vericili akbaba Türkiye üzerinde.6056
  • Giriş : 06.04.2008 / 19:32:00

Türk bilimadamı Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, Gürcülerin uydu vericisi taktığı kızıl akbabanın Tuzluca'dan geçip göç ettiğini ve şu sıralar Kars-Göle civarında olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şubat ayında akbabaların açlığına dikkat çekmek için Aras Dağları'na tırmanan Iğdırlı dağcı Bilgihan Ova'ya e-posta yoluyla haber geçen Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, kızıl akbabaların nesli tükenmekte olan kuşlardan olduğunu ve mutlaka koruma altına alınmaları gerektiğini söyledi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli kuş göç rotalarından kabul edilen Aras Nehri ve Vadisi'nin Tuzluca kesiminde sonbaharda kuş gözleyen, gözlemlerini uluslararası kuş gözlem merkezleriyle paylaşan bilim adamı Çağan Hakkı Şekercioğlu'nun birkaç hafta içinde Türkiye'ye geleceği de bildirildi.

Iğdırlı dağcı Bilgihan Ova, Şubat ayında kızıl akbabaların açlığına dikkat çekmek için Aras Dağları'na tırmanmıştı. Iğdır'da kuş gözleyen Kars Kafkas Üniversitesi'nden Önder Çirık'ın Iğdırlı dağcı Bilgihan Ova'ya verdiği bilgiler şöyle:

"En son Tuzluca'da yapılan akbaba sayımında yörede 40 kızıl, 4 siyah, 2 de sakallı akbaba tesbit edildi, bir günde ortalama 400 gram et tüketen akbabalar üreme dönemlerine girdi ve daha kuzeye yüksek kesimlere çıktılar. İki yumurta doğuran akbabaların ancak bir yavrusu hayatta kalabiliyor ve 3 ay içinde uçabilecek hale gelebiliyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious