Üyelik hedefinden vazgeçiş felaket olur

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Financial Times gazetesi, AB’nin Türkiye konusunda takındığı tutumu sert dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan’ın üyelik hedefinden vazgeçmesi halinde “jeopolitik açıdan felaket bir tren kazası”nın olacağı uyarısını yapan gazete, “Kıbrıs sorunu, üye devletler, Birliğin stratejik çıkarlarını Lefkoşa hükümetinin dar çıkarlarının önünde tutarsa çözümlenebilir” diye yazdı.


Avrupa Birliği’nin Türkiye konusunda sorumsuzca davrandığı, Rumların Türkiye ve AB’yi rehin aldıkları öne sürüldü. Financial Times gazetesi, AB’nin Türkiye ile ilgili tutumunu sert dille eleştirerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üyelik hedefinden vazgeçmesi halinde “jeopolitik açıdan felaket bir tren kasası”nın olacağı uyarısını yaptı. Gazete, “Kıbrıs sorunu, üye devletler, Birliğin stratejik çıkarlarını Lefkoşa (Rum) hükümetinin dar çıkarlarının önünde tutarsa çözümlenebilir” görüşünü dile getirdi.

İngiliz Financial Times gazetesi, Avrupa Komisyonu’nun 8 başlığın askıya alınması tavsiyesine dikkat çekerek Türkiye’nin AB’ye yakınlaşmaya başladıktan 43 yıl sonra üyelik hedefinin bir duvara çarpmış olabileceğini yazdı.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in “Tren yavaşlayacak ancak ilerlemeye devam edecek” yolundaki sözlerine “Gerçekten mi? Treni onun süreceğini umalım” tepkisini veren gazete, gelecek yıl bir seçim ile karşı karşıya olan ve her taraftan baskı altında bulunan Başbakan Erdoğan’ın vazgeçmesi olasılığının bulunduğunu savundu. Gazete şu yorumu yaptı:

“Türkiye’nin bir gün AB’ye katılacağına inanmanın gerçekçi olup olmadığını bir kenara bırakırsak bu jeopolitik açıdan felaket bir tren kazası olur.”

AB üyeliği hedefinin “katı laik Ordu ile Sayın Erdoğan’ın neo-İslamcı hükümetini beraber tutan” unsuru olduğunu öne süren gazete, AB hedefinin aynı zamanda Türkiye’de demokratik reformların lokomotifi olduğunu, AB’nin İslam ile demokrasi arasındaki evliliği mümkün kılabileceği kanıtını oluşturduğunu yazdı. Gazete şöyle devam etti:

“AB Kıbrıs konusundaki sorumsuz tutumu ile bütün bunları riske atıyor. 2004 yılında BM’nin adayı yeniden birleştirecek bir konfederasyon sistemini öngören plan öncesi uluslararası toplum tarafından tanınan Kıbrıs Rum hükümetine bir üyelik garantisini verdi. Ankara, Kıbrıslı Türkleri barış anlaşmasının lehinde oy kullanmayı teşvik ederken Rumlar karşı oy kullandı ve şimdi Türkiye’yi AB içerisinden engelliyor.”

Financial Times, Brüksel’in Ankara’dan Rum gemi ve uçaklarına izin vermesini talep ederken Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun sona erdirilmesine ilişkin taahhüdünü yerine getirmediğine dikkat çekerek “Kıbrıs sorunu, üye devletler, Birliğin stratejik çıkarlarını Lefkoşa (Rum) hükümetinin dar çıkarlarının önünde tutarsa çözümlenebilir” diye yazdı. Gazete, mevcut duruma göre AB’nin kötü niyetle hareket ettiği gibi göründüğünü de belirti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious