Uygulamalı ilkyardım tatbikatı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Kızılay, 9 Eylül Dünya İlkyardım Günü'nde vatandaşlara uygulamalı ilkyardım tatbikatı düzenledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kızılayı, trajikomik ilkyardım müdahalelerinin yaşandığı ülkemizde vatandaşların bilinçlenmesi için 9 Eylül Dünya İlkyardım Günü'nde uygulamalı tatbikatlar gerçekleştirdi.

Türk Kızılayı İlkyardım Eğitim Merkezleri'nin bulunduğu illerde ve Ankara'da Sakarya Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte kurulan stantlarda halka ilkyardım ile ilgili bilgiler verildi ve ilkyardım mesajları bulunan çeşitli promosyon malzemeleri dağıtıldı. Ayrıca saat 12.00'de tüm dünyada ortak bir aktivite olan 'Hayat Kurtarma Zinciri' oluşturuldu.

Sivil Savunma Koleji ilkyardım eğitimcileri, mankenler üzerinde temel yaşam desteği, suni teneffüs, yanık ve kırıklarda yapılması gereken ilk müdahaleleri gösterdi. Eğitimciler kaza geçirmiş gerçek bir araç içerisinden kaza anında neler yapılması gerektiğini ve araçtaki kişinin nasıl çıkarılması gerektiğini de canlandırdılar.

Eğitimciler ayrıca gönüllü vatandaşlara uygulamalı ilkyardım eğitimi vererek vatandaşların bu konudaki yanlışlarını düzeltmelerine imkan sağladılar. Bazı vatandaşlar ise bu eğitimlerin bir CD haline getirilerek dağıtılmasını talep etti ve bu tür kısıtlı eğitimlerden sadece tesadüf eseri tatbikat alanından geçen vatandaşların haberi olduğunu belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious