Uygun için Yargıtay'da tören

Uygun için Yargıtay'da tören.4702
  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Yargıtay Onursal Başkanı Mehmet Uygun için Yargıtay'da tören düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hastanesi'ne kaldıralan Uygun, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Uygun için bugün Yargıtay'da tören düzenlendikten sonra Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılınacak. Uygun'un cenazesi daha sonra memleketi Gaziantep'e gönderilecek.

YARGIÇLARIN MADDİ SIKINTISINI DİLE GETİRMİŞTİ

Yargı mensuplarının içinde bulunduğu ekonomik durumu Uygun, 1998/1999 Adli Yılı açılışı konuşmasında şu şöyle dile getirmişti: "Anayasalarımızdaki; aylık ve ödeneklerimizin bağımsızlık ve güvence ilkelerine göre ayrı kanunla düzenleneceği hükümlerine rağmen, Yasama, konuyu bugüne kadar gündeme bile getirmemiş, böylece; anayasa hükümlerini ihmal edilegelmiştir. Bunun sonucu olarak da; çok üzülerek söylüyorum ki, hak dağıtma görevlisi hakim, maişet hakkını vermeyenlere karşı, hak arayan durumuna düşürülmüştür. Bilinmelidir ki; vicdanı ile cüzdanı arasına sıkışan hakimin kararının tam ve en sağlıklı olacağını düşünmek, insan aklına ve doğasına ters düşer. Yargının gereksinimlerini yerine getirmeyip onu sarsanlar; altında her şeyin kalacağı adalet çatısının çöküşünün, devletin görüşünün, tek sorumlusu olacaklarını bilmelidirler. Bunun hesabını tarihe, insanlığa ve vicdanlarına asla veremezler.... "

ÖZGEÇMİŞİ

Mehmet Uygun, 1934 yılında Gaziantep'de doğdu. Gaziantep Lisesi'ni bitiren ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1959 yılında mezun olan Uygun, Gaziantep Hakim Adayı olarak mesleğe başladı. Uygun, sırasıyla; Uludere Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Asistanlığı, Oğuzeli Hakimliği, Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği ve Gaziantep Ceza Hakimliği ile Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Fransızca bilen Uygun'un "İdare Hukukunda Tasarruflar" ve "Ceza Genel Kurulu Kararları I,II,III" adlı yayınlanmış eserleri bulunuyor. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Lisans Semineri yapan, 25.01.1979 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilerek Dokuzuncu Ceza Dairesi Üyeliği görevinde bulunan Mehmet Uygun, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 02.07.1986 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine, bu görevini sürdürürken 11.07.1997 tarihinde de Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilerek, 01.07.1999 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious