Uygun'u terleten sorular

Uygun'u terleten sorular.10971
  • Giriş : 16.02.2009 / 20:35:00

Bursa'da bir özel okuldaki söyleşiye katılan Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun gerçekleşmesini istediği hayallerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, gerçekleşmesini istediği hayalleri bulunduğunu belirterek, 'Mesela UEFA şampiyonu olmak, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmak, Milli Takımla Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya Şampiyonluğu. Bunları başarmak istiyorum'' dedi.

Bülent Uygun, Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde kızı Almina Uygun'un eğitim gördüğü bir özel okulda söyleşiye katıldı.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği söyleşide Uygun, 1999 Marmara Depremi'nin hemen ardından Bursa'ya yerleştiklerini ve bu kentte olmaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

Uygun, Adapazarı'nın Karasu ilçesinin bir köyünde dünyaya geldiğini, kendisinin doğduğu köyde 5 ev bulunduğunu anlatarak, ''Ben, o evlerin arasından çıkarak inanarak, isteyerek, arzulayarak ama çok çalışarak buralara kadar geldim. Geldim, çünkü hiç bir zaman eğilmedim. Sadece düşmüş olan herhangi bir dostumu yerden kaldırmak için eğildim'' diye konuştu.

Onuruna, gururuna, şerefine hiç bir zaman laf söyletmeden inandığı yolda yürüdüğünü ve karşılığında başarı elde ettiğini anlatan Uygun, ''İnananlar inandıklarını başarmıştır. Başarı da başarabilmek için yola çıkıp başardım diyebilenlerindir'' diyerek öğrencilere eğitim yaşamlarında başarılar diledi.

Uygun, Sivasspor'da göreve başladığında, tesislerinin ve idman sahalarının olmadığını, maddi anlamda da sorunları bulunduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

''Ama bugün sistemi, projeleri, birlik ve beraberliği en iyi şekilde kurduğumuz ortamda Türkiye'nin en iyi tesislerine sahibiz. Bununla birlikte değeri 40 milyon Avro'yu bulan, şuanda kasasında trilyonlarca parası olan ve Turkcell Süper Lig'de iki sezon üst üste lider olmuş, hem yaptığı transferlerle hem de nasıl, hangi şartlar olursa olsun gelen bütün takımları karanfillerle karşılayıp, alkışlarla uğurlayan bir Sivasspor var. İşte biz bunu başardık. Bunu başarmak belki imkansız gibi görünüyordu ama inandık, Allah bize yardım etti, birbirimize kenetlendik, istedik, arzuladık ve başardık.''

-TRANSFER POLİTİKASI

Kamanan ve diğer transferlerle ilgili bir soruya ise Uygun, şu yanıtı verdi:

''Kamanan gerçekten çok kaliteli bir futbolcu. Kendisine 250 bin Avro para verdim. 100 bin Avro da bonservisine para vererek transfer ettim. Türkiye standartlarına baktığınızda 5'er 10'ar milyon Avroluk transferlerin yanında Kamanan gerçekten çok yararlı bir futbolcu oldu. Biz, bunları nasıl başardık? Öncelikle bir sistem kurduk, plan yaptık ve projelerimizi hayata geçirdik. İzleme komitesini kurduktan sonra inandığım benim gözümle görebilecek, benim düşüncelerimi etüt edebilecek arkadaşlardan kurduğum transfer komitesini dünyanın her yerine futbolcu izlemesi için yolladım. Bu yollamanın sonucu bir çok futbolcu stoper Bilica gibi ki, onun bonservisi bedava, kendisini 250 bin Avro'ya aldık. Bunlar gibi bir çok futbolcuları izlettim, ondan sonra ben kendim gidip maçını izledim. Gerekli görüşmelerin ardından bu oyuncuları transfer ettim.''

-KIZININ SORUSUNU YANITLADI

Uygun'un kızı Almina Uygun da söyleşide babasına ''Bir takımı aşağılardan alıp en yukarılara çıkartmak nasıl bir duygu?'' sorusunu yöneltti.

Bülent Uygun kızının sorusunu da ''Şartlar öyle bir duruma getirdi ki bu takımı kendi evladımız gibi, gecemizi gündüzümüze katarak şampiyon yaptığımız bir ligden düşürmemek için kan değişimi gerekiyordu. Takımımız küme düşebilirdi. Bugün Sivasspor destanını kimse görmeyebilirdi. Bu yüzden kendimi feda etmem gerekiyordu. Takımımız 5. sıraya kadar yükseldi. Geçen sene devre arasında lider oldu. Bu sezonda lider. Devam ediyoruz. Lider geldik lider gidiyoruz. İnşallah sezon sonuna kadar lider gideriz ve şampiyon oluruz'' diye yanıtladı.

-UYGUN'UN HEDEFİ-

Genç teknik adam, bir öğrencinin ''Büyük takımlardan transfer teklifi alırsanız gider misiniz? Bundan sonra sizin hedefiniz nedir?'' sorusu üzerine ise şu cevabı verdi:

''Transfer teklifleri olacaktır. Aynı sevgi ve istekle hayal ettiğimiz başarıları başarabileceksek, o takımlara gitmeyi Allah bize nasip etsin. Sivasspor'u konum itibariyle çok güzel yerlere getirdik. Bundan sonra da devam edeceğiz. Ama şartlar neyi gerektirir ve ne zaman bu aşamaya geliriz onu başarmak isteriz. Çalıştığımız takım en iyisidir. Demek ki en güzeli olan Sivasspor'dayım ve mutluyum. Benim gerçekleştirmek istediğim hayaller var. Mesela UEFA şampiyonu olmak, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmak, Milli Takımla Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya Şampiyonluğu, bunu başarmak istiyorum.''

Bu arada, söyleşi sırasında Uygun'un kızı Almina'nın zaman zaman duygusallaşarak gözyaşı döktüğü gözlendi.

Söyleşinin ardından okul yöneticileri Uygun'a plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*