'Uyku hastalığı olanların sosyal ilişkileri bozulabilir'

'Uyku hastalığı olanların sosyal ilişkileri bozulabilir'.6612
  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Uyku problemi olan kişilerin toplum içinde veya trafikte herhangi bir küçük beklemede dahi uyuyakaldığını açıklayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Öztürk, bu tür kişilerin sosyal ilişiklerinin de bozulabileceğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dr. Öztürk, hastane sağlık çalışanlarına uyku laboratuarı hakkında eğitim verdi. Hastane eğitim salonunda düzenlenen seminerde Öztürk, uyku problemi yaşayanların uyku laboratuarına başvurması gerektiğini ve burada tespit edilen rahatsızlıklara göre tedavilerinin başlatılacağını belirtti. Uyku problemi olan kişilerin iş performanslarının ciddi şekilde düştüğü gibi sosyal ilişkilerinin de bozulabileceğini dile getiren Dr. Berna Öztürk, "Uyku problemi olan hastalar, toplum içinde, tiyatroda, sinemada, camide, seccade üzerinde, trafikte, kırmızı ışıkta, küçük bir beklemede uyuyup kalabilmektedirler. Ayrıca ciddi iş kazaları meydana gelebilir." dedi.

Uyku laboratuvarı hakkında bilgi veren Öztürk, "Uyku laboratuarında, hastanın uyku esnasında yada uyumak istediğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar araştırılmaktadır ve nedeni bulunmaktadır. Bu tür rahatsızlıkların belli yaşı veya cinsiyeti yoktur. Uyku laboratuarında tetkik her yaş ve cinsiyetteki hastaya uygulanabilmektedir." diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious