Uykunuz bozulmasın!

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Uyku bozukluğunun 80 hastalığa sebep olduğu, birçok hastalığın teşhisinin de uykuda yapıldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezde haftada iki gün poliklinik hizmeti verildiğini ve beş gün üç odada gece uykuda çekim yapıldığını söyleyen Dr. Uçar, "Uykuda kişinin kalp ritmi, oksijen durumu, beyin dalgaları, alıp verdiği hava miktarı, göz hareketleri ve horlaması takip ediliyor. Özellikle akciğer problemi olan kişiler uykuda normalden daha fazla sorun yaşıyorlar. Bizdeki cihazlarla aldıkları hava miktarını ölçüp bunları tespit ediyoruz." dedi.

Dr. Uçar, hastaya bir gecede yüzlerce sayfa test yaptıklarını belirterek, "KBB, psikiyatri, dahiliye ve üroloji gibi birçok birimle ortak çalışma yapıyoruz. Erkeklerde yaşanan iktidarsızlık sorunu da uykuda tespit edilebiliyor. NPT denilen bir testle iktidarsızlığın nedenlerini uykuda tespit ediyoruz. Üroloji ile ortak çalışma gerektiren bu uygulamayı Türkiye'de yapan az sayıda merkezden biriyiz." diye konuştu.

Araştırmalarda kalp hastalarının yüzde 60'ında uykuda solunum bozuklukları olduğunun tespit edildiğini ifade eden Uçar, "Bu hastalara Heart PAP denilen ve kalp yetmezliğinde kullanılan bir cihaz takılıyor. Bu sayede kişilerin yaşam kalitesi yükseliyor ve uykuda yaşanan sorunlar önlenmiş oluyor." dedi.

Cihazın Ege bölgesinde ilk kez altı ay önce kendi merkezlerinde kullanılmaya başlandığını anlatan Uçar, kalp yetmezliği sebebiyle uykuda solunum problemi yaşayan hastaların heyet raporuyla bu cihazı ücretsiz olarak temin edebildiklerini, sözkonusu uygulamayı Türkiye'de başlatan ilk merkezin kendileri olduklarını kaydetti.

Uyku bozuklukları merkezinin ikibuçuk yıldır hizmet verdiğini söyleyen Başhekim Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak ise, "Türkiye'nin en iyi 10 merkezi arasında yer alıyoruz. Bu bizim için gurur verici. Yoğun bir şekilde çalışan merkezimize en çok 60 yaş üstü, fazla kilolu ve genelde horlama şikayeti olan hastalar geliyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious