Uyum Villaları 18 yıl sonra yerle bir!

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Sarıyer’deki Uyum Villaları için 18 yıl önce çıkarılan yıkım kararı dün aniden hayata geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

54’ü Uyum’a ait toplam 57 villa yıkıldı. Villa başına 1.500 YTL olan yıkım masrafını aralarında birçok ünlü ismin de olduğu villa sahipleri ödeyecek

Yarım kalan inşaatları ve her geçen yıl çürüyen iskeletleri yüzünden Hayalet Villalar olarak anılan Uyum Konut Yapı Kooperatifi için ilk temeller Bedrettin Dalan zamanında, 1985 yılında atılmış, ancak 1989’da yıkım kararı çıkmıştı. Sarıyer Maden Mahallesi sırtlarında, Boğaziçi öngörüm alanı içinde bulunan bu villalar b ugüne kadar birçok iktidar ve belediye başkanı tarafından yıkılmak istenmiş ancak hukuki engeller aşılamadığı için yıkım gerçekleştirilememişti.

6 makine 6 saatte yıktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, encümenin yıkım kararını tam 18 yıl sonra aniden uyguladı. Dün sabah saat 06.00 sıralarında 250 zabıta ve 6 iş makinesi, yıkım için Uyum Villaları’na gitti. Zabıta ve jandarmanın güvenlik önlemleri aldığı ve olaysız geçen yıkımda 54’ü Uyum’a ait 57 villa, iş makineleri tarafından kullanılamaz hale getirildi. Yaklaşık 6 saat süren yıkım çalışmasında soğuktan üşüyen zabıta ve basın mensupları yakılan ateşlerle ısınmaya çalıştı.

’Hukuki değil’
Yıkıma karşı çıkan Uyum Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Şadi Kara, “Bu yer kooperatifin tapulu arazisidir. Planları projeleri yapılmış, İBB tarafından tasdik edilmiş, ruhsatlar alınmış, harçlar yatırılarak inşaata başlanmış. Kişisel davalarla ilgili daha önce 85 villamız yıkıldı. Bugün de hiçbir tebligat yapılmadan saat 06.00’da zabıta eşliğinde yıkım başlatıldı. Şu an dava devam ediyor. Bu, İBB’nin keyfi uygulamasıdır” dedi.

’Karar yasalara uygun’
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yıkıma ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise aynı bölgede Uyum Konutları dışında kalan 295 villanın yıkımının da yapılacağı söylendi: “Uyum Konut ve Yapı Kooperatifine 1985 yılında 3194 sayılı İmar Yasası’nın 47. maddesine göre ruhsat verilmişti. Daha sonra bu maddenin 11 Aralık 1986 tarihinde Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi üzerine ruhsatları da iptal edilmişti. Mevcut yapıların mer’i mevzuata göre yeniden ruhsat almaları da mümkün değil.” İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun da, 1989’daki encümen kararının şimdi uygulanmasına ilişkin olarak, “Devlette devamlılık esastır” dedi. Uzun, yüzde 20 fazlasıyla villa başına 1.500 YTL tutan yıkım masraflarının da villa sahiplerinden alınacağını söyledi.

Önce Bakan’ın villası yıkıldı
İŞ makineleri yıkıma ilk olarak Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un villasından başladı. 54 villanın sahipleri arasında diğer birçok ünlü isim de var: Eski kuvvet komutanlarından Tahsin Şahinkaya ile Sedat Celasun, Bakırköy eski Belediye Başkanı Naci Ekşi, işadamları Yıldırım Demirören, Mehmet Ali Yılmaz, gazeteci Güneri Cıvaoğlu, Özal Ailesi’nin akrabalarından Elizabeth Özal, ve Gençlik ve Spor Bakanı Abdullah Tenekeci.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious