Uyumayanlar gökyüzüne baksın

Uyumayanlar gökyüzüne baksın.6841
  • Giriş : 20.02.2008 / 21:33:00

Bu yıl gerçekleşecek iki ay tutulmasından ilki bu gece meydana gelecek. Tutulma Türkiye'den de izlenebilecek..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayın bakır renge dönüşeceği bu gökyüzü şöleni dolayısıyla Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesinde bir dizi etkinlik düzenlenecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek etkinliklerde, tam ay tutulmasının yanı sıra Satürn ve Mars gezegenlerinin de gözlemi yapılacak.


Ankara Üniversitesi Rasathanesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, tam ay tutulması bu gece Türkiye saati ile 02.36'da başlayacak.
05.01'de gerçekleşecek olan tam tutulma yaklaşık 50 dakika sürecek. Tutulma başlangıcında güney-güneybatı yönünde ufuktan yaklaşık 40 derece yükseklikte görülecek olan Ay, tam tutulma başlangıcında batı yönünde ufuktan yaklaşık 15 derece yükseklikte olacak.


Tam tutulmadan saat 07.09'da çıkacak olan Ay, 06.38'de batacak, bu nedenle tutulmanın sonu Türkiye'den izlenemeyecek. Tam Ay tutulması, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Avrupa kıtalarından da izlenebilecek. Sabaha karşı gerçekleşecek olan tam tutulma evlerden izlenebileceği gibi AÜ Rasathanesinde uzman gözlemcilerin eşliğinde de ücretsiz izlenebilecek. Ay tutulması nedeniyle rasathane gece boyu açık olacak. Saat 22.00'de başlayacak etkinliklerde ''Ay Tutulmasının Önemi'' konulu bir sunum yapılacak.


Belgesel gosterimlerinin de yapılacağı rasathanede ziyaretçiler, havanın açık
olması durumunda rasathanedeki tüm teleskoplardan gökyüzünü izleyebilecekler. Ziyaretçiler, teleskoplarla tam ay tutulmasının yanı sıra, gökyüzünde izlenmeye uygun tüm gök cisimleri ile Satürn ve Mars gezegenlerini de izleyebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious