Uyurken diyalize giren hastalar avuç dolusu ilaçtan kurtuldu

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

İzmir'de faaliyet gösteren Ege Nefroloji Özel Diyaliz Merkezi, bir süredir 18 hasta üzerinde uyguladığı gece hemodiyaliz uygulamasının başarılı olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Nefroloji Özel Diyaliz Merkezi, sosyal güvenlik kurumlarından hiçbir ek ücret talep etmeksizin gece hemodiyaliz programı başlattı. Normalle 4 saat uygulanan diyaliz süresini 8 saate çıkardı. Türkiye Medikal Direktörü Prof. Dr. Ali Başçı'nın denetiminde 18 hastanın haftada üç gün (pazartesi-çarşamba-cuma) gece saat 23.00'den sabah 07.00'ye kadar 8 saat hemodiyaliz tedavisi alması sağlandı. Hastaların gece boyu uyurken diyaliz tedavilerinin yapıldığını kaydeden başhemşire Fatma Töz, "Böylece gündüzler tamamen hastalarımıza kalmış, çalışanlar işlerini daha rahat yapabibir olmuşlardır, yaşam kalitesi artmıştır." dedi.

Töz'ün verdiği bilgilere göre, dört saat diyaliz yapıldığında tansiyon düşmesi, kramp, halsizlik sorunları yaşayan hastalarda gece diyalizi ile bu şikayetler kayboldu. Ayrıca sıkı diyet kısıtlamalarına gerek kalmadı, hastaların iştahları açıldı, beslenmeleri düzeldi. Üremiye bağlı sinir etkilenmesi nedenli bacak ağrıları geriledi. İlaç gereksinimleri azaldı, kullandıkları pek çok ilaç kesildi, avuç dolusu ilaç içmekten kurtuldular. Yeni uygulamanın diyaliz hastalarının yaşam kalitesinin artmasının yaşam sürelerinin uzamasına katkıda bulunacağını belirten Fatma Töz, uygulamanın yaygınlaşmasını umut ettiklerini dile getirdi.

Ege Nefroloji Özel Diyaliz Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre diyaliz süreleri bütün dünyada kısalıyor ama bu durum pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Diyaliz süresi kısaldığı için bugün dünyada hemodiyaliz hastalarının yarıdan fazlasında tansiyon yüksekliği var. Kullanılan çeşitli ilaçlara rağmen çoğunda kansızlık önemli sir sorun. Vücuttaki fosfor birikimi kemik ve kalp-damar hastalığına yol açıyor. İştahsızlık, halsizlik, diyaliz sırasında tansiyon düşmesi ve kramp sık yaşanan sorunlar. Yaşam süresi ve yaşam kalitesi istenildiği gibi iyi değil. Uzun hemodiyaliz kimi ülke ve merkezlerde ise terkedilmedi. Fransa'da bir merkezde 40 yıldır haftada 3 gün 8'er saat diyaliz yapılıyor. Japonya'da 5-6 saat, Avrupa'da 4-5 saat diyaliz uygulanırken, ABD'de bu süre 3-4 saate kadar gerilemiş durumda. Bunun sonucu olarak Japonya'da diyaliz hastaları en uzun yaşayan hastalar olurken, ABD'de hasta yaşam süre ve kalitesi en kötü durumda bulunuyor.

Böbrek yetmezliğinin iki tedavi yöntemi bulunuyor. Diyaliz ve böbrek nakli. Nakil en iyi yöntem; ancak yeterli organ bulunamaması, bazı vücutların organı reddetmesi bu yöntemin en önemli dezavantjları. Hemodiyaliz tedavisi dünyada ilk kez 1960'lı yıllarda ABSD'de başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious