Uyuşturucu Komisyonu Temmuz' da İstanbul' da

Uyuşturucu Komisyonu Temmuz' da İstanbul' da.10598
  • Giriş : 10.07.2008 / 19:28:00
  • Güncelleme : 10.07.2008 / 19:40:13

Uyuşturucu Komisyonu, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Yetkililerini dinledi. Bakanlık Temsilcileri Komisyon'a, esrar ve kenevir ekicilerine verilen ceza alt sınırının 2 yıldan 3 yıla çıkarılmasını, tiner ve bali üretiminin özel izne bağlanmasını önerdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uyuşturucu başta olmak üzere madde bağımlılığı ve kaçakçılığı sorunlarını araştırarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AKP Adana Milletvekili Necdet Ünivar başkanlığında toplandı.

Komisyon, bugünkü toplantısında Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Vekili Galip Tuncay Tutar ile Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimi Muzaffer Bayram'ı dinledi.

Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan Ünivar, Adalet Bakanlığı yetkililerinin komisyona uyuşturucu ve uyarıcı madde suçlarına ilişkin yasal mevzuat ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ve yasal düzenlemeler hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini belirtti.

Açıklamada; uyuşturucu ve uyarıcı madde ile ilgili mevzuatın dağınık olduğuna ve konunun 10'u aşkın kanunda yer aldığına işaret eden Adalet Bakanlığı temsilcilerinin, bu dağınıklığın giderilmesi için tüm maddelerin "Uyuşturucu Kanunu" adı altında toplanmasının yararlı olacağını bildirdikleri ifade edildi.

Ünivar açıklamasında şöyle dedi:

"Yetkililer, ihtisas mahkemelerinde ve savcılıkların oluşturulmasına esrar ve kenevir tohumlarının satışının yasaklanmasına ekicilere verilen ceza alt sınırının 2 yıldan 3 yıla çıkartılmasına adli kolluk birimlerinin özel eğitime tabi tutulmasına tiner ve bali üretiminin özel izne bağlanmasını ve bu maddelerin 18 yaşından küçüklere satışının yasaklanmasını, tüm gümrük kapılarının x-ray cihazı ile donatılmasını istemişlerdir."

Komisyon, çalışmalarını 11-12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*