Uyuşturucu kullanımı arttı

Uyuşturucu kullanımı arttı.6644
  • Giriş : 27.03.2008 / 09:39:00

Türkiye'de uyuşturucu kullanımında yüzde 300'lük bir artış olduğunu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeşilay'ın yaptığı son araştırma, Türkiye'de uyuşturucu kullanımında yüzde 300'lük bir artış olduğunu ortaya koydu.

Ürkütücü sonuç Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Gençliği tehdit eden madde bağımlılığıyla mücadele için 9 ile tedavi merkezi kurma kararı alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ilk olarak Gaziantep, Mersin ve Konya'ya 30 yataklı merkez açılacak. Ardından Doğu ve Güneydoğu'da yapılacak sağlık kuruluşlarıyla gençlerin alkol, sigara ve uyuşturucuya başlaması engellenecek. Ayrıca 19 olan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi sayısının 28'e çıkmasıyla, bu alanda istihdam edilmek için 100 sağlık personeli kadrosu alındı.

Yeşilay'ın araştırmasına göre, gençlerin yüzde 15'i herhangi bir uyuşturucu maddeyi kullanırken, uyuşturucuya başlama yaşı 13'e kadar düştü. Alkol kullanımında da Türk toplumunun geleceğini tehdit eden bir tablo ortaya çıktı. Gençlerde fert başına düşen alkollü içki tüketimi 17 litreyi aştı. Manevi ve ahlaki alanda yaşanan boşluğun sebep olduğu madde kullanımı ve bağımlılığının sona ermesi için iktidar ile muhalefet işbirliğine gitti. Uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadele için Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulacak. Komisyonda görev yapacak vekillerin daha çalışmalar başlamadan ilk teklifi AMATEM'lerin sayısının artırılması oldu. Konuyu gündemine alan hükümet, yatırım programına bağımlıların tedavi edildiği yeni merkezlerin açılmasını aldı.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Gaziantep, Mersin, Konya, Edirne, Van, Şanlıurfa, Hatay, Adana ve Trabzon'a merkez kurulacak. Faaliyetteki merkezlerin kapasiteleri artırılacak. 'Gençler bağımlı olmasın, ulaşılmayan bağımlı kalmasın' sloganıyla yürütülen kampanyanın hedefi, gençlerin uyuşturucu, alkol ve sigaraya başlamasını önlemek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious