Uyuşturucu kullanımında artış!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Uyuşturucu hap kullanımı son 12 yılda yüzde 500 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin kullanılmasının hızla artması nedeniyle bir basın toplantısı yapan Konya Yeşilay Derneği Başkanı Sabri Pişkin uyuşturucuyla mücadelede gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

Yapılan toplantıda konuşan Yeşilay Konya Şubesi başkan'ı Sabri Pişkin uyuşturucu hap kullanımında son 12 yılda yüzde 500 arttığına dikkat çekti. Pişkin, "Uyuşturucu kullananların sayısı her sene ikiye katlanıyor. 13 ve 14 yaşında çocuk denecek gençlerin tedavi olmak için Çocuk Ergin Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi(ÇAMETAM)'a başvurdukları tesbit edilmiştir. Bu merkeze geçen yıl tedavi amacıyla 2 bin 750 kişi başvururken bu yılın ilk altı ayında bin 600 kişi başvurdu. Bu sayı buz dağının görünen kısmı. Çeşitli sebeplerle tedaviye gitmeyen, tedavi olmak istemeyen kişiler çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz." dedi.

Uyuşturucu tacirlerinin okul çevrelerinde bedava uyuşturcu dağıtarak gençleri bağımlı hale getirdiğini kaydeden Pişkin, "Genellikle uyuşturucuya kurban olarak seçilen hedefler yakışıklı erkekler, güzel kızlar oluyor. Seçilenlerin çok zengin veya çok fakir olmasını tercih ediyorlar. Fakirler torbacı, zenginler para babası, güzel kızlar ise yem olarak kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı'nın 7 ilde liselerde yapmış olduğu araştırmada gençlerin durumu hakkında bize bir bilgi veriyor. Yapılan araştırmalara göre gençlerin yüzde 53'ü esrar denemiş, yüzde 22'si ara sıra kullanmış, yüzde 8,5'i de devamlı kullanıyor. Uyuşturcu kullanan gençler arasında yüzde 9'u kokaini denemiş, yüzde 4'ü ise davamlı kullanıyor. Yine gençlerin yüzde 10'u eroni denemiş, yüzde 4'ü devamlı kullanıyor. " diye konuştu.

Uyuşturucu satıcılığının ticari bir sektör haline getirildiğini aktaran Başkan Sabri Pişkin daha sonra şu bilgileri kaydetti: "Uyuşturucu mafyasının 2004 yılı karı 1 trilyon 95 milyar dolardır. Mücadele için harcanan para miktarı ise 2,5 milyar dolar. Uyuşturucunun artık geçim kaynağa dönüştüğü ortada. Bir an evel gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Yoksa önlenemez bir hale gelecektir. Yetkilileri bu konuda uyarıyoruz. Düşmanların en tahripkar silahı uyuşturucudur. Gençliğin, uyuşturcu ve zararlı alışkanlıklarla tahrip edilmesi, geleceğin ipotek altına alınması demektir. Eğer, geleceğimizi kurtarmak istiyorsak, gençlerimize sahip çıkmalıyız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious