Uyuşturucu kullanmak artık suç sayılıyor

Uyuşturucu kullanmak artık suç sayılıyor.10258
  • Giriş : 02.08.2007 / 23:00:00

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, uyuşturucu kullanma eyleminin, uyuşturucu bulundurma suçunun güçlü bir kanıtı olduğu gerekçesiyle cezalandırılması gerektiğine hükmetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kararda, ‘Aksi görüşün kabulü halinde, hiç uyuşturucu kullanmayıp ilk kez ve belki de basit bir merakla uyuşturucu madde bulundurup henüz kullanmayan bir kişiye bulundurmak suçundan ceza verilecekken, sürekli kullanmak için uyuşturucu bulunduran, ancak olay anında üzerinde bu madde ele geçirilemeyen kişilere hapis cezası verilemeyecek olması eşitlik ilkesine açıkça aykırılık oluşturacaktır” denildi.

Zeytinburnu 3. Asliye Ceza Mahkemesi, “kullanmak için uyuşturucu bulundurmak” suçundan yargılanan ve tahlil sonuçlarında uyuşturucu kullandığı saptanan bir sanığı, 1 yıl hapis cezasına ve tedavi ve denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına mahkum etti.

Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebinde, TCK’da uyuşturucu madde satın alan, kabul eden ya da bulunduranlar için ceza öngörüldüğü, kullananlar için herhangi bir yaptırım düzenlenmediği belirtildi ve kararın bozulması istendi.

Talebi görüşen Yargıtay 10. Ceza Dairesi, bozma talebini yerinde görmedi.

Dairenin kararında, TCK’nın 191. maddesinin gerekçesine göre uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmanın değil, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek ya da bulundurmanın suç olarak tanımlandığı anımsatıldı.

Bir kişinin uyuşturucu madde kullanması eyleminin, rızası dışında zorla veya hileyle verilmesi durumları dışında, öncelikle kendi iradesiyle bu maddeyi eylemsel ya da hukuksal olarak elde etmesini gerektirdiğine değinilen kararda, bir başka kişinin enjekte etmesi ya da içirmesinde de rıza gösterilmesinin “uyuşturucu bulundurma” suçunu oluşturacağı kaydedildi.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Bir kişide uyuşturucu madde kullanımının tıbben saptanmasının uyuşturucu madde bulundurmayı ortaya koyan güçlü bir kanıt niteliği taşıdığına işaret edilen kararda, bu durumda failin “uyuşturucu madde bulundurmak” eyleminden cezalandırılması ve ayrıca tedavi ve denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Kararda, “Aksi görüşün kabulü halinde, hayatında hiç uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmayıp ilk kez ve belki de basit bir merakla uyuşturucu veya uyarıcı madde bulundurup henüz kullanmayan bir kişiye bulundurmak suçundan ceza verilecekken, sürekli kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde bulunduran, ancak olay anında üzerinde bu madde ele geçirilemeyen kişilere hapis cezası verilemeyecek olması eşitlik ilkesine açıkça aykırılık oluşturacaktır” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious