Uyuşturucu operasyonuna 11 gözaltı

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Gümrük muhafaza ekiplerince Kapıkule ve Pendik'te ele geçirilen 357 kilo 292 gram eroine ilişkin 11 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ihbar üzerine izlemeye alınan bir firmaya ait 34 DP 2998 çekici ve 34 DP 2999 dorse plakalı TIR'a, Halkalı Gümrük Sahasında gümrük işlemleri yapıldıktan sonra İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde yol kenarına çekilerek 34 BE 1174 plakalı kamyonetle getirilen 12 kutu içerisindeki uyuşturucu maddenin dorsedeki kurşun mühür halatı kopartılmak suretiyle yüklendiği tespit edildi.

Yükleme yapıldıktan sonra 34 VM 8771 plakalı bir otomobil eşliğinde hareket eden TIR, Kapıkule Sınır Kapısı'na girmeden önce İstanbul'dan beri kendilerini izleyen ekiplerce durduruldu. Gümrük sahasındaki X-Ray cihazına yönlendirilen TIR'da, 6 adet şüpheli yoğunluk belirlendi. TIR arama hangarına çekilen araçta, İstanbul Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile Edirne Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza müdürlüğü emrinde görevli narkotik dedektör köpeği “BAK” da kullanılarak yapılan aramada, 499 paket içinde 304 kilo 411 gram eroin ele geçirildi.

Olaya ilişkin R.A, O.S, Y.Y, R.B.U, M.H.B, U.B, O.E. ve B.A. gözaltına alındı. Ayrıca, olayda kullanılan TIR, kamyonet ve otomobile de el konuldu.

Bu arada, Erenköy Gümrük Müdürlüğünden gümrüklemesi yapıldıktan sonra Hollanda'ya gidecek olan 34 TG 6479 çekici, 34 TG 3974 dorse plakalı TIR da, bir ihbar üzerine Pendik ro-ro sahasına götürüldü.

İstanbul Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Haydarpaşa Gümrük Müdürlüğü ve Haydarpaşa Gümrük Muhafaza Müdürlüğü personelinden oluşan heyet tarafından uyuşturucu dedektör köpek de kullanılarak araçta yapılan aramada, yatak ve bazaların içine gizlenmiş olarak 52 kilo 881 gram eroin ele geçirildi.

Olayla ilgili S.A, O.B. ve M.A.B. gözaltına alınırken, TIR'a da el konuldu.

Operasyonlarda ele geçirilen araç ve uyuşturucu maddelerin toplam değerlerinin 18 milyon 42 bin 975 YTL olduğu bildirildi.

Öte yandan, operasyon sırasında çekilen görüntüler de basın mensuplarına dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious