Uyuşturucu sanıklarına ağır ceza!

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Büyükçekmece'de ele geçirilen 53 kilo eroine ilişkin, aynı aileden 6 kişinin de aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında 12 ile 49 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Diyarbakır Sur Turizm Ticaret Sanayi Limited Şirketinin ortaklarından Abdulvahap Çarık'ın, İran'dan Türkiye'ye uyuşturucu madde getirmek için aile fertlerinin de içinde bulunduğu bir organizasyon kurduğu belirtildi. Zaman zaman büyük oğlu Hüseyin Çarık ile İran'a giden Abdulvahap Çarık'ın, birkaç sefer parasını vermesine rağmen uyuşturucu alamadığı anlatılan iddianamede, Çarık'ın ayrıca uyuşturucu getirebilmek için şehirler arası otobüsünü ve evlerinden birini sattığı kaydedildi.

İddianamede, Abdulvahap Çarık'ın eşi Zerina Çarık'ın da oğlu Hüseyin Çarık'tan gelişmelerle ilgili günlük rapor aldığı ve uyuşturucunun yurt dışına nakliyesi konusunda koordinasyonu sağladığı öne sürülerek, anne Çarık'ın ayrıca, gelen malın kalite kontrolünü yapmak için bizzat uyuşturucunun bulunduğu yere gittiği belirtildi. Hüseyin Çarık'ın ise uyuşturucunun temini için İranlılarla görüştüğü, kardeşi Savaş ve Seher Çarık'ın da organizasyonun ihtiyacına göre para transferini gerçekleştirdikleri anlatılan iddianamede, Seher Çarık ile Hüseyin Çarık'ın eşi Betül Çarık'ın, örgüt üyelerinin telefon dinlemelerine takılmamaları için zaman zaman yabancı şahıslarla kendi telefonlarıyla görüşerek iletişimi sağladıkları anlatıldı.

İddianamede, İran'dan bir miktar eroinin Türkiye'ye sokulduğu bilgisine ulaşan narkotik polisinin Büyükçekmece'de düzenlediği operasyonda 53 kilo eroin ele geçirdiği bildirildi. Abdulvahap Çarık hakkında “suç işlemek için örgüt kurmak”, “uyuşturucu madde ithal, ihraç etmek ve ticaretini yapmak” suçlarından 13 yıldan 49 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, Zerina Çarık, Hüseyin Çarık, Savaş Çarık, Şerali Dereli ve İran uyruklu Naji Esmaeili Marafani'nin “suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak” ve “uyuşturucu madde ithal, ihraç etmek ve ticaretini yapmak” suçlarından 12 yıldan 46 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

İddianamede, Seher Çarık ve tek tutuksuz şüpheli Betül Çarık ile Ahmet Yeldudan'ın da “suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak” ve “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçlarından 12 yıldan 36 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious