Uyuşturucu tacirleri 'terör' havasını seviyor

Uyuşturucu tacirleri 'terör' havasını seviyor.11637
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Dünya uyuşturucu trafiğinde doğu ile batı arasında köprü olarak görülen Türkiye'de yaşanan terör ve toplumsal olayların artışı, uyuşturucu trafiğini hareketlendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye, Afganistan, Pakistan ve İran'dan Avrupa ve Amerika arasındaki uyuşturucu yolları güzergahında yer alıyor. Sözü edilen ülkeler üzerinden Avrupa ülkelerine geçirilen esrar, eroin, kokain, Afyon ve türevlerinin en önemli geçiş noktasının olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sınır iller oluşturuyor.

Türkiye'ye en büyük girişin olduğu yerlerin başında Van ve Hakkari yer alıyor. Türkiye'de terör ve sosyal olaylarında en çok yaşandığı yine bu iller.

PKK terör örgütünün en önemli mali kaynağını uyuşturucudan sağlıyor. Sınır illerdeki uyuşturucu girişi ve kaçakçılığın yapıldığı yerlerde gümrük kuran örgüt kaçak yollardan giren tüm kaçak üründen yüzde alıyor.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra dağılma sürecine giren PKK terör örgütü Amerika'nın Irak'ı işgal etmesinden sonra Kuzey Irak'ta oluşan denetim boşluğundan tekrar toparlanma sürecine girdi. Bu toparlanmanın en büyük sebebi olarak bölgedeki uyuşturucu trafiğinin tekrar hareketlenmesiyle örgütün kaynak sağlaması olarak gösteriliyor.

Terör örgütü sadece Kuzey Irak'taki uyuşturucudan gelir sağlamıyor. Türkiye'de uyuşturucu tacirleri ile sürekli direk teması sağlayan örgüt batıya sevk edilen her uyuşturucudan pay aldığı vurgulanıyor.

Bu nedenle örgüt uyuşturucu tacirlerinin işini kolaylaştırmak için Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik güçlerinin en hassas olarak üzerinde durduğu terör ortamı oluşturarak sosyal olaylar çıkartıyor.

Bu tür olaylarda emniyette birim farkı gözetmeksizin tüm polisler görev alıyor. Bu nedenle uyuşturucu tacirlerine gün doğmuş oluyor. Bölgede yaşanan terör ve sosyal olaylar yatışana kadar onlar çoktan bulundukları il sınırlarını aşarak kendilerini güvene almış oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious