Uyuşturucu tacirlerine VIP hizmeti

Uyuşturucu tacirlerine VIP hizmeti.11637
  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Avrupa’da zehir ticareti yapan Türk uyuşturucu çetelerini Fransa ve Belçika’dan alıp İngiltere’ye uçakla götüren bir şebeke yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, altı koltuklu Piper Cherokee tipi bir uçak kullanan şebeke, Fransa ve Belçika’dan aldığı Türk uyuşturucu tacirlerini kişi başı 6 bin 700 Sterlin yani yaklaşık 20 bin YTL karşılığında İngiltere’nin Kent, West Sussex, Cambridgeshire gibi küçük bölgelerine uçuruyor, burada hazır bekleyen otomobiller de çete mensuplarını hızla Londra’ya götürüyor.

YAKLAŞIK 40 KAÇAK TAŞIDILAR

Şebekenin İngiliz polis helikopterlerinin izlemesine yakalanıp çökertilene kadar en az 9 sefer yaptığı ve yaklaşık 40 kişiyi yasadışı yollardan İngiltere’ye soktuğu bildirildi.

Şebeke lideri Mensur Hassan (35) İngiliz mahkemelerinde görülen dava neticesinde 10 yıl hapis cezasını çarptırıldı. Uçağın sahibi ve aynı zamanda pilotu olan, ayrıca her yolculuk için 4 bin Sterlin yani yaklaşık 12 bin YTL alan Wyatt Anderson (49) da yedi yıl hapisle cezalandırıldı.

Yasadışı gruba üye diğer 4 kişi de altı ay ila 3 yıl arası hapis cezası aldı.

Davayı gören Yargıç Roger Chapple, normale bir ülkeye yasa dışı yollardan girmek isteyenlerin çok büyük tehlikelerle karşı karşıya geldiğini, ancak bu davada bunun söz konusu olmadığını söyledi.

BAYBAŞİN’İN YAKINLARI DA YARARLANDI

Şebekeden yararlanan kaçakların arasında, geçen mayıs ayında 22 yıl hapis cezasına çarptırılan uyuşturucu kaçakçısı Abdullah Baybaşin’in (45) yakınlarının da olduğu bildirildi.

Davayı araştıran Dedektif Müfettiş Nigel Kent, İngiltere’de bazı lisanssız iniş pistlerinin oldukça kırsal bölgelerde bulunduğu ve yoldan görünmediğini söyledi. Kent, yasadışı uçuşları yapan Anderson’un da bu pistlerin kullanılarak istediğin bir yere isteğin bir zamanda nasıl uçabildiğini gösterdiğini kaydetti.

İngiltere’ye hava yoluyla kaçak yolcu taşıyan bir uçağın tespit edilmesi, İngiliz havacılık güvenliği konusunda da tartışma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious