Uyuşturucuda kırmızı alarm!

Uyuşturucuda kırmızı alarm!.6644
  • Giriş : 16.07.2008 / 14:23:00
  • Güncelleme : 16.07.2008 / 13:41:05

Adalet Bakanlığı'nın uyuşturucu ile mücadele raporu, kırmızı alarm veriyor. Eğer acil önlem alınmazsa, uyuşturucu kullanımı anaokullarına kadar inecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, TBMM Uyuşturucu ve Kaçakçılığını Araştırma komisyonuna sunduğu raporda, uyuşturucu konusunda açılan dava ve sanık sayısında her yıl katlanarak arttığına dikkat çekilerek, acilen önlem alınması istendi.

Rapora göre, 2003'te 10 bin 138 bin dava açılırken, 2006 yılında dava sayısı 22 bin 328 çıktı. Yıllara göre sanık sayılarında da artış gözleniyor. Buna göre 2003 yılında; 17 bin 212 sanık uyuşturucu davalarında yargılanırken, 2006 yılında ise 22 bin davada 36 bin 272 sanık hakim karşısına çıktı. 2006 yılındaki sanıkların 1616 (yüzde 14) kadın, 34 bin 656 (yüzde 86) erkekti.

Bu sanıkların 15- 18 yaş arasında 2 bin 52 çocuk sanık olarak yargı karşısına çıkarken, 12-15 yaş arasında ki çocuk sayısı ise 361 olarak belirlendi. İşte Adalet Bakanlığı'nın uyuşturucu üretiminden cezalara kadar 'acil' koduyla alınmasını talep ettiği önlemler ve yasal düzenlemeler:

Grama göre ceza verilmeli: Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan şüphelilere yönelik, yasada bulunan cezaların alt sınırı artırılmalı. Para cezaları ise ele geçen uyuşturucu ve uyarıcı maddenin gram olarak ağırlığı baz alınmak suretiyle hesaplanmalı.

Çerçeve kanun çıkarılmalı: Artan uyuşturucu madde suçlarıyla etkin bir mücadelenin sağlanabilmesi için öncelikle uyuşturucuya ilişkin dağınık mevzuat toparlanarak, "Uyuşturucu Maddeler Kanunu" adı altında bir çerçeve kanun hazırlanmalı.

Uyuşturucu mahkemesi kurulmalı: Uyuşturucu madde ticareti ve kullanımı konusunda ihtisas mahkemeleri kurulmalı. Uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları ile ilgili etkin bir şekilde soruşturma yapılabilmesi için özellikle küçük yerlerde çalışan adli kolluk birimleri eğitimden geçirilmeli.

Esrar ve kenevir ekimi engellenmeli: Ülkemizde en yaygın uyuşturucu madde olarak esrar-kenevir kullanılmakta olduğu, tohumlarının serbest olarak satıldığı ve ekiminin yaygın olarak yapıldığı dikkate alındığında, esrar-kenevir uyuşturucu maddesinin teminini önlemek için ekimi etkili olarak engellenmeli.

İhbar edene tanık koruması uygulanmalı: Bu suçlarla ilgili yeterli istihbaratının yapılabilmesi için, ihbar edenlerin kimliklerinin korunması, can güvenliklerinin sağlanması gerektiği gözetilerek, uyuşturucu madde suçlarını ihbar edenlerin tanık koruma kanunu kapsamına alınması sağlanmalı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*