Uyuşturucuda vahim tablo

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün narkotik suçlarla mücadele konusunda hazırladığı rapor, ülke genelindeki uyuşturucu pazarının büyüdüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Raporda, İstanbul sokaklarında yakalanan esrar, kokain ve ecstasy artışının, polisin sokak mücadelesindeki başarısı olarak algılanabileceği gibi Türkiye’de büyüyen pazara da işaret ettiği dile getirildi.

Rapora göre İstanbul’da sokak satıcılarına yönelik 2006 yılında yapılan bin 713 ayrı operasyonda ele geçirilen maddeler şöyle:

& 90 kilogram eroin

& 1 ton 229 kilogram esrar

& 76 kilogram kokain

& 1 milyon 266 bin 212 adet ecstasy

& 964 kök hint keneviri

& 151 adet ruhsatsız silah

Emniyet raporunda, olaylarla ilgili toplam 3 bin 183 şüphelinin yakalandığı belirtildi.

"Şüpheli sayısında artış var"

Operasyon ve şüpheli sayısında, bir önceki yıla göre geçen yıl önemli bir artış gözlendiği vurgulanan raporda, bu artışın özellikle sokakta madde satan şebekelere yönelik planlı ve münferit operasyonların yoğunlaşmasının sonucu olduğu ifade edildi.

İstanbul’un uyuşturucu madde profiline yer verilen raporda, bağımlılık yapan maddelerin günümüz toplumlarının en öncelikli sorunları arasında yer aldığı vurgulanarak, ’’Dünyanın 15-64 yaş arası nüfusunun yüzde 5’ine tekabül eden yaklaşık 200 milyon insanın son bir yıl içerisinde bağımlılık yapan maddelerden en az bir kez kullandığı göz önüne alındığında, sorunun büyüklüğü ve yaygınlığı daha iyi anlaşılmaktadır’’ denildi.

2005 yılında İstanbul Adli Tıp Kurumu’na intikal eden şüpheli ölüm olaylarından 62’sinin uyuşturucu maddelerden kaynaklandığının belirlendiği ifade edilen raporda, bu olayların, Avrupa Uyuşturucu Maddeler ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi’ne göre, Batı Avrupa’daki rakamının 2002 yılında 7 bin 122 olduğu vurgulandı.

Tüm dünyada özellikle gençler arasında yaygınlaşan madde kullanımının kendisi ciddi bir problem olduğu gibi polisiye yönüyle suç oranlarını ve şiddeti artırarak toplumsal barışa zarar veren bir fenomen olduğu kaydedilen raporda, artan talep karşısında sokak satıcısı profilinin değiştiğinin de gözlerden kaçmadığı dile getirildi.

2006 yılında yakalanan 3 bin 183 şüphelinin yüzde 80’inin hırsızlık, gasp, kapkaç gibi suçlardan arşivi olduğu kaydedilen raporda, ’’Önceleri iş gücü tükenmiş, eski bağımlıların kendi maddelerini temin amaçlı satış yapmalarının yerini servet hırslıları almıştır’’ denildi.

Ecstasy:

Türkiye’de yapılan eroin yakalamalarının hiçbir zaman kullanım ile doğrudan bir paralellik göstermediği dile getirilen raporda, 1996 yılında ilk yakalamayla birlikte ecstasy yakalamalarının hep yukarıya doğru bir hareket izlediği anlatıldı.

Bu artışın, Türkiye’deki gençlerin pazar olarak hedeflenmeye çalışıldığının bir göstergesi sayılabileceği ifade edilen raporda, ’’Avrupa ülkelerinde özellikle hafta sonları yoğun bir şekilde tüketildiği bilinen bu maddenin, ülkemizde de artış trendine girdiği görülmekte olup, küreselleşmenin önemli bir sonucu olarak sentetik uyarıcı maddelerin yaygınlaşmakta olduğu izlenmektedir" denildi.

Raporda, 2006 yılı içerisinde Türkiye’deki ecstasy yakalamalarının yüzde 85’inin İstanbul polisi tarafından gerçekleştirildiğine de yer verildi.

Kokain:

Beyinde kalıcı hasarlara neden olduğu bilinen uyarıcı maddelerden olan kokain ile ilgili yakalamaların son yıllarda zirveye çıktığı ifade edilen raporda, ’’Bilindiği gibi dünya piyasasına sunulan kokainin çok büyük bir kısmı Güney Amerika ülkelerinde yetiştirilen koka bitkisinden elde edilmektedir. Buradan da diğer ülkelere, özellikle ABD ve Batı Avrupa ülkelerine gönderilmektedir. Bu güzergahta ülkemiz önemli bir noktada bulunmamaktadır. Ülkemiz kokain kaçakçılığından kullanıcı düzeyinde etkilenmektedir’’ denildi.

Raporda, 2006 yılı içerisinde Türkiye’deki kokain yakalamalarının yüzde 96’sını İstanbul polisinin gerçekleştirdiği ifade edildi.

Esrar:

Esrarın kolaylıkla yetiştirilebildiği ve kullanımının gençler arasında yaygınlaştığı dile getirilen raporda, Türkiye’de halen en yaygın kullanılan uyuşturucunun esrar olduğuna işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious