Uyuşturucudan kurtulan 8 genç, Zeugma sergisi açtı

Uyuşturucudan kurtulan 8 genç, Zeugma sergisi açtı  .16811
  • Giriş : 17.02.2008 / 13:21:00

Aile içi şiddetin sokağa ittiği uyuşturucu bağımlısı 8 gence, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi kapılarını açtı. Kötü alışkalıklarından kurtulan gençler mozaik sanatının inceliklerini de öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uyuşturucu madde bağımlısı 8 genç, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı rehabilitasyon merkezinde açılan kursta mozaik sanatını öğrenerek yeniden hayata tutundu. Gençler, Zeugma mozaiklerinin benzerlerini yaparak sergi açtı.

Akınal ve Güvenevi Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezleri'nde kalan risk altındaki çocuk ve gençlerin, topluma kazandırılması ve meslek edinmeleri amacıyla açılan meslek atölyeleri, kısa sürede meyvelerini verdi. Gençler, merkezde ahşap boyama ve kakma, cam boyama yapmayı öğrenerek, yaptıkları ürünleri ve Zeugma mozaiklerinin benzerlerini bir sergide topladı. Sergi açılışını, şehre 'Gazilik' unvanının verilişinin 87. yıldönümü sebebiyle Gaziantep'e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül yaptı.

Aile içi şiddet nedeniyle 4 yıl önce sokakla tanışan 17 yaşındaki İsmail Ç., hayatını Gaziantep Çocuk Polisi'ne borçlu olduğunu söylüyor. 3 yıl tiner ve bali kullanan İsmail Ç., sokakta kaldığı son dönemde esrar ve uyuşturucu kullanmaya başlamış. İsmail Ç., "Beni bu merkeze koymasalardı, bir köşede çoktan ölmüştüm. Buradaki ilgi ve sevgiyle hayata tutundum. 'Ben de yapabilir miyim' diye düşünürken, mozaik atölyesinde çalışmaya başladım. Mozaikle haşır neşir olurken madde bağımlılığından kurtuldum. Şimdi mozaik bağımlısıyım." şeklinde konuşuyor. İsmail Ç.'nin hedefleri arasında mozaik üzerine bir atölye açmak bulunuyor.

Mozaikten Cumhurbaşkanlığı forsu yapan Halil İbrahim Dicle, hiç okula gitmemiş. Anne-babasının ayrılmasıyla kendini sorunlu bir hayatın içinde bulan Dicle, kısa bir sokak serüveninden sonra rehabilitasyon merkezine sığınmış. Posseidon mozaiğinin bir benzerini gece-gündüz çalışarak 15 günde yapan Dicle'nin hedefinde de, bir mozaik atölyesi kurmak var.

Sanatla uğraşan insandan kimseye zarar gelmeyeceğini belirten merkez eğitmenlerinden Fatma Kaplan, halk eğitim merkezlerinde 9 yıl yetişkinlere el sanatlarını öğretmiş. Sergiyi yetiştirmek için çocukların son 15-20 gün gece gündüz çalıştıklarını, çekiç ve kerpeten yaraları nedeniyle sergi sırasında elleri sarılı gezdiklerini anlatan Kaplan, "Anne-baba sevgisinden mahrumluk ve zararlı alışkanlıkları sebebiyle onlara bir şeyler öğretmek daha zor. Ancak bir şeyleri başardıklarını görmek, insanı çok mutlu ediyor." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious