Uyuşturucuya büyük darbe

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Millî gelirinin en az 3'te 1'ini eroin, haşhaş ve afyon gibi maddelerin üretiminden elde eden Afganistan'ın başkenti Kabil'de 7 ton uyuşturucu madde imha edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İmha sırasında basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakan Yardımcısı ve Narkotik Şubesi Müdürü General Davut Davut, ülkede terör olaylarının artmasına paralel olarak uyuşturucu üretiminde de artış yaşandığına dikkat çekti.

Bu sene bu tür maddelerin üretiminde önceki yıla göre yüzde 75 oranında arttığını kaydeden General Davut, üretimin yarıya yakınının ülkenin güneyindeki Helmand vilayetinde yapıldığını ifade etti. Davut, "bölgede asayiş tam olarak sağlamadığından Afgan polisi gerekli operasyonları düzenlenemiyor, uyuşturucu üretiminin önüne geçemiyoruz '' dedi.

Afgan polisinin uyuşturucu ile mücadelede 'gece gündüz çalıştığını vurgulayan General Davut, yakaladıkları 7 bin 20 kilogram ağırlığındaki maddeyi imha ettiklerini söyledi. Davut, uyuşturucu ile ilgili operasyonlarda 7'si kadın, 10'u yabancı 239 kişinin tutuklandığını bildirdi.

General Davut, Temmuz ayında da 40 ton ağırlığındaki uyuşturucu maddenin imha edilmesine nezaret etmişti.

AFGANİSTAN HAŞHAŞ ÜRETİMİNDE AÇIK ARA BİRİNCİ

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODOC) Afganistan'da haşhaş ekiminin rekor seviyeye yükseldiğini belirterek dünyadaki haşhaşın yüzde 92'nin bu ülkede yetiştirildiğini açıklamıştı.

UNODOC'un Eylül ayı başında yayınladığı rapora göre Taliban ile Çokuluslu güç arasında çatışmaların yoğunlaştığı ülkenin güney bölümlerinde haşhaş üretimi oranında arttı. Dünya uyuşturucu talebinin yüzde 92'si bu ülkeden gelen haşhaşlardan karşılanıyor. UNODOC'a göre Helmand eyaletinde haşhaş üretimi 2005'ten bu yana yüzde 162 oranında yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious