Uzak Doğu’da savaş senaryoları

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze denemesi ihtimaline karşı ABD, Japonya'daki üssüne ilk defa gelişmiş kapasiteli Patriot (PAC-3) füzeleri konuşlandıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin, uzaktan kumandalı ve uzun menzilli balistik füzeleri ya da jetleri yok edici olarak tasarlanmış PAC-3'ü Japonya'ya ilk defa konuşlandıracak olması dikkat çekici bulunuyor. Gazete isminin açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisine dayanarak, ABD'nin ayrıca karadan havaya 4 takım füze kalkanının da Japonya'nın güneyindeki Okinawa adasında yer alan Kadena üssüne konuşlandıracağını ve buraya 500-600 kadar ek asker göndereceğini yazdı.

ABD'nin 17 Haziran'da Hawaii adasındaki toplantıda önerdiği bu isteğin Japonya tarafından kabul edileceği ifade edildi.

ABD ile Japonya arasında 2005'te yapılan anlaşma Tokyo'ya konuşlandırma için PAC-3 füzelerini üretme hakkını veriyor.

Tokyo ve Washington geçen Cuma günü ortak balistik savunma füze kalkanı işbirliğini genişletmek amacıyla da bir anlaşma imzalamıştı.

Japon savunma birliklerinin de ayrıca Saitama'daki Iruma hava üssüne PAC-3 füzelerini bu yılın sonuna kadar konuşlandıracağı ve bu füze sisteminin havadan, denizden ve karadan atılan silahları otomatik olarak tespit etme, izleme ve imha etme yeteneğine sahip olduğu kaydedildi. Japonya'nın buna ek olarak 2010 yılından önce Fukuoka'daki Kasuga, Shizuoka'daki Gifu ve Hamamatsu üslerine yine aynı sistemi kuracağı bildirildi.

3500 ile 6000 kilometre menzile sahip Taepodong-2 adlı füzenin Kuzey Kore tarafından denenecek olması iddiaları Japonya ve ABD'yi harekete geçirmişti. Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso , Kuzey Kore'nin 1998 yılındaki gibi Japonya toprakları üzerinden yapılacak bir füze denemesini gerçekleştirmesi halinde ABD ile birlikte meseleyi BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını ve konseyin acilen tutum takınması talebinde bulunacakları ifade etmişti. Aso "Meydana gelecek bir hatadan dolayı füze şayet Japonya topraklarına düşerse bunu bize karşı yapılmış bir saldırı olarak göreceğiz" diyerek, Kuzey Kore'ye göz dağı verdi.

Ağustos 1988'de Kuzey Kore, 2 bin kilometre menzile sahip Taepodong-1 adlı füzeyi denemiş ve bu fırlatmanın bir uydu olduğunu açıklamıştı. Kuzey Kore 2002'de Japonya ile ilişkilerini normalleştirme adına uzun menzilli füze denemesini yapmama konusunda bir deklarasyon imzalamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious