Uzak mekiği Atlantis onarım için yola çıktı

Uzak mekiği Atlantis onarım için yola çıktı.8029
  • Giriş : 11.05.2009 / 23:49:00

NASA, Hubble uzay teleskobunun onarım ve modernizasyonunu yapacak mürettebatı taşıyan Atlantis uzay mekiğinin fırlatıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NASA'nın açıklamasında, Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden planlandığı gibi yerel saatle 14.01'de (TSİ 21.01) fırlatılan mekiğin, fırlatılıştan 9 dakika sonra yörüngeye oturduğu belirtildi.

Mekiğin fırlatılışında kullanılan 2 destek füzesinin planlandığı gibi kalkıştan 2 dakika sonra mekikten ayrılarak Atlantik Okyanusu'na düştüğü kaydedildi.

Mekiğin, Yer'den 600 km uzakta yörüngede seyreden 11 ton ağırlığındaki Hubble'a çarşamba günü ulaşması bekleniyor.

Atlantis mekiğindeki biri kadın 7 astronotun Hubble'a geçen sonbaharda gönderilmesi planlanıyordu, ancak teleskop bozulduğu için o dönemde onarım ekibi gönderilmedi.

Teleskobun uzaydan sıra dışı görüntüleri elde etmeye yarayan ve topladığı verileri düzenleyerek Dünya'ya gönderen Science Data Formatter adı verilen ünitesinin A yüzünün, geçen yıl 27 eylülde bozulmasından sonra NASA, B yüzü denilen ve teleskobun hizmete girdiği 1990'dan bu yana hiç kullanılmayan yardım sistemini yeniden programlamak zorunda kalmıştı.

19 yıllık Hubble'ın başta sıcaklık tecrit kalkanı olmak üzere jiroskopları ve kameralarının da değişmesi gerekiyor.

Hubble'a yeni kameralar, bataryalar ve jiroskoplar yerleştirecek astronotlar, 2 bozuk cihazı da tamir etmeye çalışacak.

Hubble, 18 yıl önce "ayna-mercek çubuğunun ters takılması yüzünden bir yıl uzayın derinliklerin fotoğraf çekilemediğinden" onarımı yine mekikler aracılığıyla yapılmıştı.

Hubble'daki onarım işlemi için 5 kez uzaya çıkılacağı, bunların her birinde astronotların yaklaşık 7 saat uzayda kalacağı ve onarımın yaklaşık 1 milyar dolara mal olacağı belirtiliyor.

Bu, Hubble'ın 1990 yılında fırlatılmasından sonra onarım için yapılan 5. ve son görev olacak. NASA yetkililerine göre, onarımın başarılı olması halinde, Hubble eskisinden daha güçlü olacak ve en az 2014 yılına kadar çalışabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*