Uzakdoğu'dan barış sinyalleri

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Çin, Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun ve Japonya Başbakanı Abe Shinzo'nun önümüzdeki hafta Pekin'i ziyaret edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Ciençao (Liu Jianchao), bugün yaptığı açıklamada, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, Japonya ile ilişkileri engelleyen siyasi sorunların giderilmesi ve aralarındaki dostluk ve işbirliğinin sağlıklı gelişmesinin hızlandırılması konusunda fikir birliğine varmaları nedeniyle Japonya Başbakanı Abe Shinzo'yu 8-9 Ekim tarihleri arasında resmi bir ziyaret için davet ettiğini söyledi.

Sözcü Liu, konuşmasında ayrıca Roh Moo-hyun'un ise Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'nun davetlisi olarak 13 Ekim'de Çin'e bir çalışma ziyareti yapacağını açıkladı. Sözcü Liu, Çin ve Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin Ağustos 1992'de kurulmasından bu yana iki taraf arasındaki üst düzey temasların yoğun olarak sürdürüldüğünü ve ikili işbirliğinde de verimli sonuç elde edildiğini belirtti.

Liu, iki tarafın Temmuz 2003'te ilişkilerini kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerine dönüştürmeyi kararlaştırdığını da hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious