Uzaktan kumanda ile banka soygunu

Uzaktan kumanda ile banka soygunu.11556
  • Giriş : 30.01.2008 / 14:53:00

İsveç'in Uppsala kentinde, bir bankadan uzaktan kumandayla çalışan cihazla müşterilerin hesaplarını boşaltmaya çalışan 7 kişilik bir dolandırıcı çetesi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Verilen bilgiye göre, Swedbank'ın bir şubesinde görevli memur, geçen Ağustos ayında sabah işine gelerek şifresiyle bilgisayarını açtığında, fare imlecinin kendiliğinden hareket etmeye başladığını fark etti.

Banka görevlilerinin araştırması sonucunda, bilgisayarın bulunduğu masanın altında uzaktan kumandayla çalışan, bilgisayara bağlı bir cihaz bulundu. Soygun girişimini fark eden banka görevlileri, cihazı ve bilgisayar bağlantısını devreden çıkararak, hesaplardan para aktarılmasını son anda önledi.

Durumun mali polise bildirilmesi üzerine başlatılan araştırma sonucunda, aynı yöntemle bankalardan para aktarmaya çalışan bir çetenin üyeleri dün ve bugün düzenlenen baskınlarla yakalandı. Yaşları 24 ile 63 arasında değişen 7 kişinin başkent Stockholm'de ele geçirildiği bildirildi.

Polisten bugün yapılan açıklamada, yakalanan zanlıların uzaktan kumandayla çalışan cihaz sayesinde müşterilerin hesaplarını boşaltmaya çalıştıkları, banka çalışanının dikkati sayesinde soyguncuların amaçlarına ulaşamadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious