Uzaktan kumandalı oyuncaklara yasak geldi

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Sri Lanka yönetimi, ülkedeki ayrılıkçı Tamil gerillalarının patlama olaylarında kullanabileceği gerekçesiyle ülkeye uzaktan kumandalı oyuncakların ithaline yasak getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adının açıklanmasını isteyen bir askeri yetkili, uzaktan kumandalı uçak, araba ve gemilerin ithalatına, Tamil gerillalarının patlama olaylarında kullanmasından korkulduğu için yasak getirildiğini söyledi. ’’ Yollarda kullanılabilen uzaktan kumandalı uçak ve arabaları kolaylıkla elde edebilirsiniz. Bu oyuncaklar yanlış ellere geçtiği zaman, oyuncaklar, yoldaki bir aracın altına rahtlıkla konulabilir ve uzaktan kumandayla patlatılabilir.’’ diyen aynı yetkili, 2-3 kilo ağırlığındaki patlayıcının bu yöntemle her türlü aracın altına girebileceğini ifade etti.

’’Bu bizim için bir tehdit oluşturuyor.’’ diyen yetkili , Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütünün ne zaman ne yapacağının belli olmadığını ve bu oyuncakları kullanabileceğini dile getirdi. Alınan yasak kararının yüzlerce asker ve sivilin temmuz ayından beri yollardaki bombalama olaylarında ölmesinin ardından geldiği kaydedildi. Yetkililer, başkent Kolombo’daki marketlerin stoklarında halen bu tür oyuncakların bulunduğu belirtiliyor.

LTTE 1983 yılından beri, eski İngiliz sömürgesi olan ve 2004’teki dev tsunaminin vurduğu ada ülkesi Sri Lanka’da 3,2 milyon nüfusa sahip Tamiller için bağımsız bir devlet mücadelesi veriyor. 2002 yılına kadar yaşanan çatışmalarda 65 bin kişi öldü. 2004’te barış görüşmelerinin sona ermesinin ardından çatışmalar yeniden şiddetlendi. Sri Lanka’da sadece son iki ayda 200’ü aşkın kişi öldü. Norveç’in arabuluculuğu ile yeniden görüşmelerin başlaması için çatışmalara ara verilmiş ancak bu uzun sürmemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious