Uzaktan kumandayla patlatılmış

Uzaktan kumandayla patlatılmış.2635
  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Erzincan Valisi Ali Güngör, İliç-Kemah arasında yük trenine yönelik olarak terör örgütü tarafından yapılan bombalı saldırının ardından, bombanın uzaktan kumanda ile patlatıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, üç personeliyle saat 18.00 sularında Divriği'den yola çıkan ve Erzurum'a giden 900 ton civarında demir ve çimento yüklü, 44206 sefer sayılı yük treni, Erzincan-Sivas demiryolunun İliç-Kemah ilçesi arasında bulunan Büyükköy Geyran Mahallesi, Kalme Tepe mevkisinde seyir halindeyken, dün saat 19.45 sularında patlama meydana geldi. Patlama neticesinde 19 vagondan oluşan yük treni katarından 1 vagon, 1 metre kadar raydan dışarı çıktı. Trende başka bir hasar meydana gelmedi.

Tren raylarında 60 cm çapında hasar oluştuğunu açıklayan Erzincan Valisi Ali Güngör, "Olay yerinde yapılan ilk incelemede, teröristlerin uzaktan komutalı olarak hazırlamış oldukları bir patlayıcı düzeneği yerleştirerek patlattıkları anlaşılmıştır. Demir yolunda oluşan hasarın akşama kadar giderilerek yol açılacaktır. Kaçan tetöristlerin yakalanması için bölgede operasyonlar devam ediyor" diye konuştu.

Kars'tan Ankara istikametine gitmekte olan 41401 sefer sayılı Erzurum Ekspresi'ne ait yolcu treninde bulunan 90 yolcunun otobüsler ile Sivas iline sevk edildiklerini belirten Vali Güngör, kaçan teröristler ile ilgili olarak ellerinden sağlıklı bir bilginin olmadığını ifade etti. Güngör, bölgede 3 kişinin görüldüğünü, ellerinde teyid edici bir bulgunun olmadığını, ancak vatandaşların da kendilerine yardımcı olmadığını kaydetti.

Vali Ali Güngör, patlayan bombanın cinsi hakkında olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarını yürüttüğünü, bombanın yolcu trenini hedef alan bir saldırı olup olmadığını bilemediklerini söyledi. Güngör, "Teröristlerin hangi niyetle saldırı yaptıklarını bilemeyiz. Yolcu trenine yönelik olup olmadığını da bilmiyoruz. Ama yük treninin geçişi esnasında patlama meydana gelmiştir" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious