Uzan, Bakan'dan yeni bir randevu talebinde bulundu

Uzan, Bakan'dan yeni bir randevu talebinde bulundu.8408
  • Giriş : 21.09.2007 / 23:16:00

Cem Uzan, Enerji Bakanı Hilmi Güler'den yeni bir randevu talebinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen ay da Güler'le bir araya gelen Uzan, son görüşme isteğini yaklaşık 10 gün önce iletti. Bakan Güler, randevu talebini doğrularken, görüşmenin detayları ve hangi konular hakkında olacağı konusunda bilgi vermedi.

Bakanlık, Uzan'ın talebine önümüzdeki günlerde cevap verecek. Uzlaşma talebini yinelemesi beklenen Cem Uzan'ın Güler'e ÇEAŞ ve Kepez'i de geri isteyeceği ifade ediliyor. Uzan'ın süren mahkemelerden umudunu kestiği için yeniden randevu istediği öne sürülüyor.

Bakan Güler ile Uzan daha önce 19 Ocak 2006'da görüşmüştü. Enerji Bakanlığı, Uzan Grubu'nun, şirketleri işletmek için devletten aldığı 'imtiyaz sözleşmesi'ni, üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği ve vergi ödemediği gerekçesiyle iptal etmişti. Gruba ait Rumeli Holding bünyesindeki şirketlerin kanun gereği elektrik iletim hatlarını devlete iade etmesi gerekiyordu. Enerji Üst Kurulu'nun ikazlarına rağmen buna yanaşmayan grubun imtiyaz sözleşmesi, Enerji Bakanlığı tarafından iptal edilmiş, mal varlıklarına da 12 Haziran 2003'te el konulmuştu.

Uzan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun batık İmar Bankası ve Adabank'tan alacakları çerçevesinde el koyduğu şirketlere Lefkoşa merkezli Rum firması Libananco sürpriz bir şekilde ortak olduğunu iddia etmiş ve yapılan işlem yüzünden uğradığı zararın tazmini için Dünya Bankası Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi'ne (ICSID) başvuruda bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious