Uzan, mallarının iade edilmesini ima etti

Uzan, mallarının iade edilmesini ima etti.5999
  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Cem Uzan, Telsim'in satışından elde edilen 4 milyar 550 milyon doların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kasasına girmesinin ardından borçlarının bittiğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cem Uzan, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile bir görüşme yaptı. Saat 16:30'daki randevusu için 16:15'te Esentepe'deki TMSF binasına gelen Uzan, Ertürk ile yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Uzan toplantı öncesinde TMSF önüne davet ettiği basın mensuplarına görüşme ile ilgili bir açıklama yaptı. Cem Uzan açıklamasında şunları söyledi:

"Şu ana kadar yapılan satışlar çerçevesinde ben bana ait olmayan bir kamu borcunu ödemiş oldum. Kamu borcu ödenmiştir.Yapılan bazı yasal düzenlemeler sonucunda tahsilatın ne şekilde mahsuplaşılacağı konusunda bazı pürüzler vardır. Bunlarla ilgili kendileri ile görüştük. Hukuki görüş alınması gerektiği, mali görüş alınması konusunda mutabık kaldık. Kendileri bir çalışma yapacaklar.Biz bir çalışma yapacağız. Bunun sonucunda da tahmin ediyorumki haftaya cuma günü bir toplantımız daha olacak. O toplantı sonunda daha net bir sonuç çıkacağını ümit ediyorum."

Basın mensuplarının, ne kadarlık bir ödeme miktarının gerçekleştiği yönündeki sorusunu cevaplayan Uzan, "Zaten gönderilmiş olan bir ödeme emri var. 7,5 katrilyon liralık bir ödeme emri var. Yapılan tahkikatlara baktığınızda borç kapanmıştır. Hangi borcun, neye göre mahsuplaşılacağı konusunda çalışmalar yapılıyor şu anda" dedi.

TMSF'nin bu borcun ödendiğini kabul edip etmediği yönündeki soruya ise Uzan, "Dediğim gibi mahsuplaşma konusunda net bir şey yok. Ne şekilde yapılacağı konusunda teknik arkadaşlar çalışacaklar" karşılığını verdi.

''Şirketlerden bazılarının devri konusunda bir talebiniz var mı?'' şeklindeki soruya Uzan, "Borç kapandıysa ne olur?" karşılığını vererek, bu yönde bir taleplerinin olacağı mesajını verdi. Sorunun devamında, "Kalanları mı istiyorsunuz?" denilince Uzan aynı şekilde yanıtlayarak, "Borç kapandıysa ne olur?" dedi.

Bir basın mensubunun, "Borcunuzun kapandığını mı iddia ediyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Cem Uzan, "Bana gönderilen borç kapandı. İmar Bankası'ndan oluşan kamu bocu kapanmıştır" şeklinde cevap verdi.

Cem Uzan, bu yönde açıklama yaparak borçlarının bittiğini iddia ederken, TMSF'nin üst düzey yöneticilerinden edinilen bilgilere göre, Uzan Grubu'nun halen 22 milyar YTL'lik borcunun bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious