Uzan'ın para trafiği Polonya'ya uzandı

Uzan'ın para trafiği Polonya'ya uzandı .6283
  • Giriş : 11.10.2007 / 08:31:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:12:28

Uzan Ailesi’ne yönelik yürütülen karapara soruşturması Polonya’ya uzandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soruşturmayı yürüten Şişli Cumhuriyet Savcılığı İngiltere, İsviçre, Hollanda ve Ürdün'ün ardından Polonya'dan da adli yardımlaşma talebinde bulundu.

Savcılık, Kemal, Cem ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu 12'si Polonyalı 45 kişi ve 7 şirketin, Polonya'da tespit edilecek tüm mal varlıklarına ve hesaplarına tedbir konulmasını istedi. Savcılık, bu şirketlerin yönetimine kayyum atanmasını da talep etti.

SORUŞTURMA SÜRECİ

SoruŞturma süreci şöyle gerçekleşti: Savcı Mecit Ceylan ve TMSF yetkilileri 2006 yılı sonlarında Polonya'da inceleme yaptı. 12 Aralık 2006'da Krakow Bölge Savcısı Bogdan Karp ile görüşen heyet, adli yardımlaşma talep edilmesi konusunda anlaştı. Polonya adli makamlarına yapılan 8 Ekim 2007 tarihli başvuruda, merkezi Krakow'daki Cementownia Nowa Huta S.A'nin (CNH) genel kurul tutanaklarının incelendiği ifade edildi. İncelemede, şirket kontrolünün 2003 sonunda yüzde 92.8 oranında hissedar olan Rumeli Çimento'dan kaçırıldığının tespit edildiği belirtildi. 2005'te Rumeli Çimento Yönetim Kurulu'nun TMSF tarafından değiştirildiği belirtilen yazıda, şirketin evraklarının ve kayıtlarının önceki yönetim tarafından yok edildiği ya da başka yerlere taşındığının ortaya çıktığı ifade edildi.

ÜRDÜNLÜ ŞİRKETE GİTMİŞ

YazIda, önceki yönetim kurulu başkanı Kemal Uzan'ın talimatıyla 'nama' yazılı olan hisselerin hamiline hisseye dönüştürüldüğünün anlaşıldığı belirtildi. Yazıda, bu işlem neticesinde CNH tarafından 505 bin adet hamiline hisse senedi düzenlendiği ifade edildi. Yazıda, Polonya'da halka açık kayıtlara göre CNH hisselerindeki bir takım el değiştirmeler neticesinde şirket yönetiminin Ürdünlü bir şirket olan Uzan kontrolündeki The East Cement Investment Company'ye geçtiğinin tespit edildiği belirtildi.

Ürdün'deki kendi şirketine arsa satmış

ŞİŞLİ Cumhuriyet Savcılığı, Polska Energetyka Holding S.A (PEH) ve Polski Cement Holding S.A. (PCH) şirketlerinde 23 Mayıs 2007 tarihli toplantı tutanaklarının, ticaret sicil kayıtlarının incelendiğini belirtti. 5 Nisan 2007'de Rauf Özcan ve Jerzy Ciepiela'nın, CNH adına hareket ederek Krakow'daki arsa üzerindeki daimi intifa hakkını ve buradaki tesisleri PEH'e sattığı kaydedildi. Bu satışın 4.7 milyon Euro'ya yapıldığını belirlendi. İncelemede Ürdün'deki Agtum Investment Limites Şirketi'nin PEH ve PCH'nin yeni hissedalarının olduğunun da tespit edildiği belirtilen yazıda 'Bu işlemler, şirketlerin Uzan Ailesi tarafından kontrol edildiğini ve Uzanlar'ın uluslararası dolandırıcılık ve kara para operasyonları içinde yer aldığını göstermektedir' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious