Uzanlar , Türkiye'den 40 milyar dolar istiyor!

Uzanlar , Türkiye'den 40 milyar dolar istiyor!.11515
  • Giriş : 27.11.2007 / 08:24:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 08:50:34

Uzanlar, Türkiye aleyhine Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler nezdinde 40 milyar dolarlık tahkim davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fon Başkanı Ahmet Ertürk, bu konunun sadece TMSF'nin değil bütün ülkenin sorunu olduğunu belirterek, "Çünkü orada olacak herhangi bir kayıp, ödeme Hazine hesaplarından çıkacak. Ben bütün politikacıları, diplomasiyi, Dışişleri Bakanlığı'nı bu konu üzerinde hassasiyetle durmaya davet ediyorum." dedi.

Ahmet Ertürk, Avrupa Mevduat Sigortacıları Forumu'nun (EFDI) yıllık toplantısı ve 'Mevduat Sigortacılar Sistemlerini Etkileyen Güncel Konular' adlı konferansın açılışından önce gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gazetecilerin, Uzanlar'ın Türkiye aleyhine açtıkları davaları gündeme getirmesi üzerine Ertürk, bunun çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Tüm politikacıları, diplomasiyi bu konunun üzerinde durmaya davet ettiğini, fon olarak kendilerinin de ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini anlatan Ertürk, şöyle konuştu: "Bu konuyu tüm politikacıların gündemine taşımak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. TMSF içinde gerekli tüm teknik altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz. Gerekiyorsa Dünya Bankası yetkilileriyle kendimiz doğrudan temasa geçeceğiz. Gerekirse bu konuyu uluslararası medyanın gündemine taşıyacağız.

Uzanlar'ın Türkiye aleyhine açtığı davanın Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve IMF gibi uluslararası kuruluşların bu tür olaylara hazırlıklı olmadığını ortaya koyduğunu dile getiren Ertürk, "Yani bu tür olayların olabileceğine, bu tür insanların manipülasyonlar yapabileceğine hazırlıklı değiller. O nedenle uluslararası kuruluşların çoğu zaman amaçlamadıkları yönde kullanılması söz konusu olabiliyor. İnanıyorum ki bu dava bundan sonra bütün Türkiye'nin tartışacağı bir konu olacak. Hepimiz için çok vahim, çok önemli, çok kritik bir konu." dedi.

Ertürk, cuma günü Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) ile atv ve Sabah ihalesine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldiklerini de açıkladı. Satış konusunda çok sayıda küçük yatırımcının çözüm umudu içinde olduğunu, EGS Grubu ile ilgili de çok sayıda yatırımcının sorunu bulunduğunu belirten Ertürk "BORYAD ile ortak sorunlarımız var. Bunlar ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Çalışmalarımızı paylaştık. Ama herhangi bir karar alınmış değil. Kamuoyuna yansıttığımız görüşleri onlara da aktardık." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious