Uzanlar şirketi yine kendilerine ait 6 şirkete devretmiş

Uzanlar şirketi yine kendilerine ait 6 şirkete devretmiş.6283
  • Giriş : 01.08.2007 / 19:20:00
  • Güncelleme : 01.08.2007 / 16:09:47

Uzan Grubu, 1996 yılında satın aldığı Polonya'daki Nowa Huto Şirketi'ni, 2004'de 6 şirkete devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak bu 6 şirket de Uzanlar’a ait çıktı.

Uzanlar’ın işlerine akıl sır erdirmek mümkün değil... Polonya'da faaliyet gösteren 6 şirketin sahibinin Ürdün'de Uzanlar’a ait olan The East Cenves Investment olduğu belirlendi. Soruşturmayı yürüten Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, konu ile igili hazırladığı bir dilekçeyle Polonya Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu, karşılıklı hukuki yardım talebinde bulundu.

3.5 MİLYAR DOLARLIK ÇEAŞ HİSSESİ

Uzanların, yine kendilerine ait olduğu ortaya çıkan 6 farklı şirkete devrettiği Nowa Huta çimento şirketi, 2005 yılında Uzanlar'dan, ödemesini 2009 yılında yapmak şartıyla 3.5 milyar dolarlık ÇEAŞ ve KEPEZ hissesi almış ve Uzanlar'ın mal varlıklarına el konulmasının ardından Türkiye Hükümeti aleyhine Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıkları Çözümü Mahkemesi’ne 3.5 milyar dolarlık dava açmıştı. Nowa Huta, davayı Türkiye ve Polonya arasında yapılan ikili anlaşmanın “yatırımların korunması” ilkesine dayanarak açtı. Bu hükme göre, Türkiye ve Polonya kendisinde bulunan diğerine ait yatırımları koruyacağını, kamulaştırma el koyma, devri geri alma vb. işlemleri, bedelini vermeksizin yapılamayacağını taahhüt ediyor.

SAVCILIKTAN, SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, Uzanlar’la ilgili Polinya Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Uzanlar’ın Polonya'da 1996 yılında satın alıp 2004'de bu şirketi devrettiği 6 ayrı şirketinde kendilerine ait çıktığını belirterek, Polonya savcılığının harekete geçmesini istedi. İki devlet arasında adli yardım köprüsünü kuracak olan bu dilekçe sonrası, Uzanların Polonya'daki paralarının ortaya çıkacağı da belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious